- Reklama -
-1.5 C
Szamotuły
środa, 8 lutego, 2023

Powiat szamotulski. Pierwsze gminy zadeklarowały chęć zakupu tańszego węgla dla mieszkańców

Wkrótce odbiorcy indywidualni będą mogli kupić węgiel za nie więcej niż 2 tysiące złotych za tonę. W dystrybucję opału zaangażowały się już pierwsze samorządy z powiatu szamotulskiego.

2 listopada prezydent podpisał ustawę o dystrybucji węgla przez samorządy. Uchwalone przepisy umożliwiają włączenie się gmin w proces zakupu, dystrybucji i sprzedaży węgla po preferencyjnych cenach członkom wspólnot lokalnych oraz rozstrzygną problem jego zakupu przez gospodarstwa domowe znajdujące się pod jednym adresem w odrębnych lokalach.

Zgodnie z podpisaną ustawą, gminy, związki gminne i spółki gminne będą mogły kupować węgiel od importerów za nie więcej niż 1,5 tys. zł za tonę. Następnie będą sprzedawać opał konsumentom za nie więcej niż 2 tys. złotych za tonę.

- Reklama -

Ustawa nakłada jednak pewne ograniczenia. Zakupu będą mogły dokonać gospodarstwa domowe, które są uprawnione do tzw. dodatku węglowego i które zgłosiły węgiel jako podstawowe źródło ogrzewania w Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków. Węgiel będzie można kupić tyko na wniosek w ograniczonej ilości – 1,5 tony do końca 2022 roku i 1,5 tony do końca stycznia 2023 roku.

Które gminy z powiatu szamotulskiego będą dystrybuować węgiel?

Pierwsze gminy z naszego powiatu zamieściły już w Biuletynie Informacji Publicznej informację o przystąpieniu do programu. Tańszy węgiel zakupią na pewno mieszkańcy gminy Wronki, gminy Duszniki, Gminy Kaźmierz, miasta Obrzycko i gminy Ostroróg.

Pozostałe gminy mają czas na zamieszczenie w BIP informacji o przystąpieniu do programu do 8 listopada.

W przyszłym tygodniu powinny pojawić się szczegółowe informacje o dystrybucji węgla przez samorządy – w tym wnioski oraz terminy ich składania. Gmina Kaźmierz obecnie prosi mieszkańców o wypełnienie formularzy, dzięki którym będzie mogła dokonać wstępnego rozeznania w zapotrzebowaniu na węgiel. Szczegóły: LINK

Obserwuj Nas:

16,100FaniLubię
1,000ObserwującyObserwuj
1,080SubskrybującySubskrybuj

Nowe