- Reklama -
14.4 C
Szamotuły
środa, 27 września, 2023

Powiat. Nowi ratownicy w szeregach OSP. Przeszli wielogodzinne szkolenie [ZDJĘCIA]

Od 27 czerwca trwało szkolenie podstawowe strażaków ratowników OSP organizowane przez Komendę Powiatową Państwowej Straży Pożarnej w Szamotułach.

Szkolenie realizowane było w systemie weekendowym i wzięli w nim udział druhny i druhowie z jednostek OSP z terenu powiatu szamotulskiego. Szkolenie zostało przeprowadzone zgodnie z programem „System Szkolenia Członków Ochotniczych Straży Pożarnych biorących bezpośredni udział w działaniach ratowniczych” zatwierdzonym w dniu 17 listopada 2015 r. przez Komendanta Głównego PSP. Kadrę dydaktyczną stanowili funkcjonariusze Komendy Powiatowej PSP w Szamotułach.

Celem szkolenia było przygotowanie strażaków do wykonywania podstawowych czynności ratowniczo-gaśniczych w tym do samodzielnego wykonywania założonych czynności w ramach zastępu. Szkolenie obejmowało 126 godzin zajęć, których tematyka dotyczyła min: pracy w sprzęcie ochrony dróg oddechowych, działań prowadzonych podczas pożarów, powodzi, obsługi specjalistycznych urządzeń ratowniczych, sprawianie drabin, prowadzenia korespondencji radiowej, obsługi narzędzi hydraulicznych, ewakuacji osób poszkodowanych z pojazdów w czasie wypadków drogowych, kierowania ruchem drogowym podczas zdarzeń oraz ogólnych zasad udzielania pierwszej pomocy.
Ponadto w dniu 4 lipca strażacy uczestniczący w szkoleniu przeszli test w komorze dymowej znajdującej się w Jednostce Ratowniczo-Gaśniczej nr 6 w Poznaniu. Test w komorze przygotował i sprawdził umiejętności ratowników podczas prowadzenia działań ratowniczo-gaśniczych w sprzęcie ochrony dróg oddechowych w przypadku występowania dużych obciążeń psychofizycznych (brak widoczności, zadymienie, wysoka temperatura, ograniczona przestrzeń, silny hałas)
– informuje PSP Szamotuły.

- Reklama -

Szkolenie zakończyło się 19 lipca. W tym dniu komisja egzaminacyjna w składzie mł. kpt. Miłosz Nowak – przewodniczący, kpt. Marcin Kina, kpt. Wiesław Działo, dh Krzysztof Jopp przeprowadziła egzamin teoretyczny i praktyczny, który pozytywnie zaliczyło 38 druhów, w tym 8 kobiet. Nowi strażacy w znaczący sposób wzmocnią siłę potencjału ratowniczego poszczególnych jednostek OSP z terenu powiatu szamotulskiego. Ukończenie szkolenia, posiadanie aktualnych badań lekarskich oraz aktualnego ubezpieczenia pozwala strażakom-ratownikom z jednostek OSP na bezpośredni udział w działaniach ratowniczych i wykonywanie zadań w zastępie.

no images were found

Obserwuj Nas:

17,000FaniLubię
1,000ObserwującyObserwuj
1,130SubskrybującySubskrybuj

Nowe