- Reklama -
22.7 C
Szamotuły
piątek, 12 lipca, 2024
Reklama

Pniewy. Nie zatrzymał się do policyjnej kontroli, bo nie lubi, jak ktoś za nim jedzie…

jak

Policjanci z Komisariatu Policji w Pniewach prowadzą postępowanie w sprawie niezatrzymania się do kontroli drogowej. Mężczyzna nie zareagował na sygnały dawane przez szamotulską drogówkę, przez co może mu grozić kara więzienia. Podejrzany o przestępstwo miał też na sumieniu przekroczenie dozwolonej prędkości, wyprzedzanie na wzniesieniu pomimo zakazu oraz niedostosowanie się do znaku drogowego.

W minionym tygodniu (w dniu 5 kwietnia br.) policjanci szamotulskiej drogówki, którzy pełnili służbę nieoznakowanym radiowozem, na drodze K-92 zostali wyprzedzeni przez kierującego samochodem marki Rover. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, iż w tym miejscu obowiązywał zakaz wyprzedzania, mężczyzna przekroczył linię podwójną ciągłą, a całe zajście miało miejsce na wzniesieniu, więc takie zachowanie było bardzo ryzykowne. Kawałek dalej mężczyzna nie zastosował się też do znaku P-8 (strzałka kierunkowa do skrętu w lewo), a policjanci namierzyli też, iż kierujący przekroczył dozwoloną prędkość. Mając na uwadze te niebezpieczne manewry na drodze, policjanci postanowili zatrzymać mężczyznę do kontroli drogowej.

- Reklama -

Cała ta sytuacja mogłaby zakończyć się mandatem karnym, jednak gdy mundurowi dali mężczyźnie sygnał do zatrzymania pojazdu, ten zignorował sygnały świetlne i dźwiękowe, przyspieszył i kontynuował jazdę. Policjant zjechał na przeciwny pas ruchu, aby mieć pewność, że mężczyzna widzi radiowóz. W końcu mężczyzna został zatrzymany do kontroli w okolicy Lwówka.

Po wylegitymowaniu kierującego okazało się, iż był to 40-letni mieszkaniec województwa mazowieckiego. Policjanci sprawdzili jego stan trzeźwości- mężczyzna był trzeźwy. W rozmowie z policjantami 40-latek stwierdził, iż jest przyzwyczajony do widoku pojazdów wysyłających niebieskie sygnały błyskowe, a przyspieszył, gdyż nie lubi jak ktoś za nim jedzie. Mężczyzna tłumaczył, że nie myślał, iż jest to Policja.

W związku z powyższym, za popełnione na drodze wykroczenia 40-latek został ukarany mandatami karnymi. Policjanci zatrzymali mężczyźnie prawo jazdy oraz (z uwagi na stan techniczny samochodu) dowód rejestracyjny. Ponadto w związku z podejrzeniem popełnienia przestępstwa- niezatrzymania się do kontroli drogowej- policjanci z Komisariatu Policji w Pniewach prowadzą postępowanie w sprawie o przestępstwo.

Policja przypomina, iż zgodnie z art. 178b. Kodeksu Karnego „Kto, pomimo wydania przez osobę uprawnioną do kontroli ruchu drogowego, poruszającą się pojazdem lub znajdującą się na statku wodnym albo powietrznym, przy użyciu sygnałów dźwiękowych i świetlnych, polecenia zatrzymania pojazdu mechanicznego nie zatrzymuje niezwłocznie pojazdu i kontynuuje jazdę, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.”

Źródłopolicja.pl

Obserwuj Nas:

19,200FaniLubię
1,000ObserwującyObserwuj
1,130SubskrybującySubskrybuj

Nowe