- Reklama -
3.5 C
Szamotuły
poniedziałek, 24 stycznia, 2022

Ostroróg. Znaczny wzrost opłat za wywóz odpadów

Polecamy

Mieszkańcy gminy Ostroróg muszą przygotować się na znaczny wzrost opłat za wywóz śmieci.

Do tej pory w gminie obowiązywała opłata 25 zł miesięcznie od mieszkańca za odpady segregowane i 50 zł za odpady niesegregowane. Jednak dzisiaj Urząd Miasta i Gminy Ostroróg poinformował o konieczności zmiany stawek od 1 lipca 2021 roku. Zmiany będą oczywiście niekorzystne dla mieszkańców – nowa stawka za odpady segregowane to 32 zł, a mieszkańcy, którym nie chce się segregować śmieci zapłacą aż 64 złote. Podane stawki to opłaty za jednego mieszkańca nieruchomości, więc 4-osobowa rodzina może zapłacić nawet 256 złotych miesięcznie!

Jak urząd tłumaczy podwyżkę? „30 czerwca 2021 roku kończy się umowa z firmą odbierającą odpady komunalne od mieszkańców z terenu gminy Ostroróg. W przetargu nieograniczonym w dniu 26 kwietnia br. została złożona jedna oferta na realizację odbioru i zagospodarowania odpadów. Wartość ofertowa wraz z kosztami pozostałymi dotyczącymi gospodarowania odpadami musi zostać w całości pokryta z opłat wniesionych przez mieszkańców. Zgodnie z ustawą, gmina nie może dopłacić do systemu gospodarowania odpadami, a wniesione opłaty od mieszkańców nie mogą być wydatkowane na inne cele niż gospodarka odpadami.

- Reklama -

Dokonując analizy stawki za odpady bierze się pod uwagę planowane do poniesienia koszty oraz liczbę mieszkańców wnoszących opłatę zgodnie ze złożonymi deklaracjami.

Od 1 lipca 2020 roku gmina zgodnie z ustawą ponosi koszty zagospodarowania odpadów za 1 tonę odebranych odpadów. Do tego dnia ponosiliśmy opłatę ryczałtową bez względu na ilość odebranych odpadów. Czynnik ten oraz to, że w ostatnim roku znacząco wzrosła ilość produkowanych przez nas odpadów na terenie naszej gminy, zmuszeni zostaliśmy do uchwalenia nowej stawki za gospodarowanie odpadami od jednego mieszkańca miesięcznie. Zgodnie z Uchwałą Nr XXVII/235/2021 Rady Miejskiej w Ostrorogu z dnia 12 maja 2021 r. w sprawie wyboru metody ustalenia opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi oraz ustalenia wysokości stawki tej opłaty na terenie Gminy Ostroróg, stawka za gospodarowanie odpadami od jednego mieszkańca miesięcznie wynosi 32,00 zł. W przypadku, gdy właściciel nieruchomości nie zbiera odpadów w sposób selektywny, stawka podwyższona wynosi dwukrotność stawki podstawowej, tj. 64,00 zł (Dz.Urz.Woj.Wlkp.2021.4107).

Uchwalona stawka pozwoli gminie realizować ustawowy obowiązek odbioru i zagospodarowania odpadów komunalnych od mieszkańców naszej gminy” – informuje UMiG Ostroróg.

Dobra informacja jest taka, że nie ulega zmianie opłata dla szóstej i kolejnej osoby zamieszkującej nieruchomość, która wynosi 10 zł za osobę na miesiąc. Nadal obowiązuje również  zwolnienie dla właścicieli nieruchomości, na których znajduje się kompostownik. Zwolnienie stanowi kwotę 1 zł podlegającą odliczeniu od miesięcznej stawki opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi od jednego mieszkańca.

Zmiana wysokości opłaty nie powoduje konieczności złożenia przez mieszkańców nowej deklaracji.

Obserwuj Nas:

12,700FaniLubię
1,000ObserwującyObserwuj
364SubskrybującySubskrybuj

Nowe

- Reklama -