- Reklama -
26.9 C
Szamotuły
środa, 10 sierpnia, 2022

Ognisko ASF w gminie Szamotuły

W gminie Szamotuły wystąpił pierwszy przypadek afrykańskiego pomoru świń u trzody chlewnej.

ASF potwierdzono w gospodarstwie rolnym utrzymującym trzodę chlewną w miejscowości Krzeszkowice w gminie Szamotuły. To siódme ognisko ASF w tym roku w Wielkopolsce. Informacje o padłych tam pierwszych sześciu sztukach trzody chlewnej Powiatowy Inspektorat Weterynarii w Szamotułach uzyskał w poniedziałek po południu. Trzy pozostałe w chlewni świnie zakończyły swój żywot jeszcze tego samego dnia, a służby weterynaryjne standardowo pobrały na miejscu próbki, które trafiły do laboratorium w Puławach – informuje portal topagar.pl.

Niestety, wynik badań okazał się dodatni. Padłe zwierzęta zostały zutylizowane. Jak informuje Powiatowy Inspektorat Weterynarii, wyznaczono 3-kilometrową strefę zapowietrzenia oraz 10-kilometrową strefę zagrożenia od miejsca ogniska.

- Reklama -

Warto zaznaczyć, że jest to pierwszy przypadek stwierdzenia ASF u świń hodowlanych w naszym regionie. Do tej pory w powiecie szamotulskim stwierdzano przypadki ASF u padłych dzików.

Listę miejscowości objętych ograniczeniami oraz dodatkowe informacje można znaleźć w Rozporządzeniu Powiatowego Lekarza Weterynarii w Szamotułach: link

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Pokaż wszystkie komentarze

Obserwuj Nas:

14,400FaniLubię
1,000ObserwującyObserwuj
364SubskrybującySubskrybuj

Nowe