- Reklama -
1.8 C
Szamotuły
piątek, 9 grudnia, 2022

Ogłoszono przetarg na rewitalizację Rynku. Jak zmieni się centrum Szamotuł?

W piątek ogłoszono przetarg na rewitalizację centrum Szamotuł. Jak zmieni się Rynek?

Celem przebudowy jest m.in. usystematyzowanie ruchu w obrębie Rynku, wyznaczenie miejsc do odpoczynku i handlu. Przebudowana zostanie nawierzchnia dziedzińca i drogi dojazdowe. Przejścia dla pieszych zostaną skrócone. W obrębie centrum pojawią się elementy małej architektury: fontanny, donice, pomniki, ławki, wiaty i stojaki rowerowe. Zamontowany zostanie nowy monitoring. Wykonana będzie nowa sieć kanalizacji deszczowej, sanitarnej i wodociągowej. Na Rynku pojawi się dwupasmowa jezdnia, ruch nadal będzie odbywał się jednokierunkowo, przewidziano również budowę chodników i ścieżek rowerowych.

Według wstępnej koncepcji, nawierzchnia dróg wykonana zostanie z istniejącej kostki, która zostanie odzyskana podczas prac rozbiórkowych. Linie parkingowe oraz chodniki zbudowane będą z nowej, ciemniejszej kostki. Nawierzchnia placów i lokalizacji przestrzeni handlowo-rekreacyjnej wykonana będzie z ciemnych płyt granitowych. Płyty granitowe w kolorze jasnoszarym posłużą do budowy ścieżek rowerowych. Wyburzone zostaną toalety miejskie.

- Reklama -

Utworzone zostaną plac „miejsce pamięci” (po stronie wschodniej) oraz plac pary szamotulskiej (przy wejściu do Parku Sobieskiego). Przy wjeździe na Rynek od strony ul. Dworcowej zbudowana zostanie fontanna. Miejsca parkingowe wyznaczono tylko po dwóch stronach Rynku. Utworzony zostanie tzw. plac rekreacyjny, na którym będą mogły odbywać się m.in. koncerty.

Zadanie ma zostać ukończone do końca października 2022 roku. Rewitalizacja ma ożywić gospodarczo centrum Szamotuł.

Rewitalizacja Rynku jest częścią zadania pn. „Rewitalizacja centrum miasta wraz z przyległym otoczeniem do pełnienia nowych funkcji społecznych, gospodarczych, kulturalnych i rekreacyjnych poprzez modernizację Rynku i Parku Jana III Sobieskiego w Szamotułach”, na które gmina otrzymała dofinansowanie z WPRO w wysokości około 12,4 mln złotych. Koszt całej rewitalizacji to ponad 14,5 mln złotych.

Obserwuj Nas:

15,600FaniLubię
1,000ObserwującyObserwuj
1,080SubskrybującySubskrybuj

Nowe