- Reklama -
17 C
Szamotuły
wtorek, 26 września, 2023

Ksiądz oskarżany o pedofilię wydalony ze stanu duchownego. To były proboszcz parafii w Obrzycku

Ksiądz Jerzy P., pełniący dawniej posługę również na terenie powiatu szamotulskiego, został na początku roku wydalony przez poznańską kurię ze stanu duchownego.

-Uprzejmie informuję, że wskutek oskarżeń o przestępstwo przeciwko szóstemu przykazaniu Bożemu z osobami małoletnimi Ksiądz Arcybiskup Metropolita Poznański Stanisław Gądecki dekretem z dnia 4 stycznia 2021 roku uznał księdza Jerzego P(..) winnym zarzucanego mu przestępstwa z kan. 1395 $ 2 KPK i wymierzył mu karę wydalenia ze stanu duchownego, co oznacza zakaz wykonywania wszelkich czynności wynikających z przyjętych święceń z zachowaniem kan. 976 KPK – czytamy w liście przesłanym do ofiary księdza przez Komisję ds. Ochrony Dzieci i Młodzieży, działającą w Archidiecezji Poznańskiej.

Poszkodowanym jest Piotr Adamczak z wielkopolskich Wojnowic. To tam, jak ujawnił w liście opublikowanym w 2019 roku na swoim facebookowym profilu, jako ministrant był molestowany w latach 90. przez ks. Jerzego, ówczesnego proboszcza. Pan Piotr list do kurii, w którym oskarżył Jerzego P. o molestowanie wysłał już w 2017 roku, na reakcję czekał aż 4 lata.

- Reklama -

Tak jeden z czynów ks. Jerzego opisała w piątek „Wyborcza”: „Na plebanii ksiądz poprosił Piotra, by poszedł do kuchni i zagotował wodę na herbatę. Wszedł za nim i zamknął od środka drzwi. Stanął za Piotrem, ściągnął mu spodnie, majtki i masturbował. Piotr był sparaliżowany. W drodze do domu płakał”.

Za zasługi dla Archidiecezji Poznańskiej w roku 2001 ksiądz P. został mianowany przez Ks. Arcybiskupa Juliusza Paetza Kanonikiem honorowym Kapituły Kolegiackiej Szamotulskiej. W latach 1980 – 1982 był wikariuszem parafii pw. Narodzenia NMP w Kaźmierzu. Od 1995 do 1999 roku był proboszczem parafii w Obrzycku. Na terenie powiatu szamotulskiego prowadził również lekcje religii.

W chwili obecnej nie wiadomo, czy ustalono także inne ofiary byłego księdza. Sprawę przeciwko Jerzemu P. prowadzi prokuratura w Nowym Tomyślu.

AutorŁM

Obserwuj Nas:

17,000FaniLubię
1,000ObserwującyObserwuj
1,130SubskrybującySubskrybuj

Nowe