- Reklama -
2.6 C
Szamotuły
wtorek, 6 grudnia, 2022

Kolejna policyjna akcja. Funkcjonariusze skontrolowali ponad 160 osób

Na wielkopolskich drogach Policja cały czas odnotowuje wysoką ilość zdarzeń drogowych. Najbardziej narażoną na niebezpieczeństwo na drogach kategorią uczestników ruchu są piesi i rowerzyści. W związku z powyższym, w ostatnich dniach prowadzona była kolejna edycja działań NURD, których zadaniem jest eliminowanie negatywnych zachowań uczestników ruchu drogowego.

Działania pod hasłem „NURD” mają na celu poprawę bezpieczeństwa wszystkich niechronionych uczestników ruchu drogowego. Ukierunkowane są na eliminowanie negatywnych zachowań uczestników ruchu drogowego. Tego typu działania są szczególnie istotne w okresie zimowym, kiedy szybko zapada zmrok, a warunki pogodowe często pogarszają przyczepność pojazdów i wydłużają drogę hamowania.

Piesi oraz rowerzyści zawsze powinni zachowywać szczególną ostrożność. W przypadku kolizji z jakimkolwiek pojazdem mechanicznym ich szanse na przeżycie są niskie.

- Reklama -

Właśnie dlatego podczas działań NURD, policjanci zwracali uwagę na wzajemne relacje pomiędzy pieszymi, rowerzystami i kierującymi pojazdami mechanicznymi. Policjanci zawracali uwagę zarówno na wykroczenia popełniane przez niechronionych uczestników ruchu drogowego, jak i na te popełniane przez kierujących pojazdami wobec pieszych.

W trakcie działań NURD (w dniach 14-18 stycznia 2019 r.) policjanci Wydziału Ruchu Drogowego wylegitymowali w sumie 102 osoby oraz skontrolowali 66 pojazdów. Funkcjonariusze ujawnili 11 wykroczeń popełnionych przez kierujących pojazdami wobec pieszych oraz 27 wykroczeń popełnionych przez pieszych. Ponadto mundurowi zatrzymali 1 prawo jazdy oraz 10 dowodów rejestracyjnych.

Działania NURD, które były prowadzone na terenie naszego powiatu, to jednak nie tylko kontrolowanie oraz wyciąganie konsekwencji w związku z popełnionymi wykroczeniami. Policjanci, w ramach działań prowadzili również prewencyjne rozmowy z uczestnikami ruchu drogowego przestrzegając ich przed konsekwencjami niewłaściwych zachowań na drodze. Aby poprawić bezpieczeństwo pieszych mundurowi rozdawali też elementy odblaskowe napotkanym po zmroku pieszym.

Policjanci prowadzili również prewencyjne rozmowy z uczestnikami ruchu drogowego.

Warto przypomnieć, że pieszy poruszający się po zmroku poza terenem zabudowanym ma obowiązek noszenia tego typu elementów. Za ich brak w takim przypadku, grozi nam mandat karny. Należy jednak pamiętać, iż to nasze bezpieczeństwo jest najważniejsze. Właśnie dlatego odblaski warto nosić nawet w miejscach, w których przepisy tego nie wymagają.

Obserwuj Nas:

15,600FaniLubię
1,000ObserwującyObserwuj
1,080SubskrybującySubskrybuj

Nowe