Data 15 lutego 2019 r. zostanie zapisana w historii Kaźmierza jako szczególna. Najstarsza wzmianka o szkole w Kaźmierzu pochodzi z 1629 r. (w tym roku obchodzimy 390 rocznicę powstania szkoły). Tak zwana stara szkoła – jako szkoła niemiecka – przy ulicy Poznańskiej (obecnie ul. Szkolna) została oddana do użytku w 1894 r. (w bieżącym roku obchodzi 125 „urodziny”). Kolejna rocznica – 25 lutego 1967 r. uroczyste otwarcie „Tysiąclatki” w Kaźmierzu (50 lat z okładem). 2006 r. – oddanie do użytku budynku Gimnazjum w Kaźmierzu (szczęśliwe 13 lat). A teraz kolejny budynek … i to wszystko zlokalizowane w jednym kompleksie oświatowym wzbogaconym o kompleks boisk sportowych z nawierzchnią sztuczną i trawiastą, plac zabaw, skate park oraz przemyślany układ komunikacyjny z parkingami.
Wójt Zenon Gałka otwierając uroczystość wyraził zadowolenie z faktu, że ten szczególny dzień – bardzo długo oczekiwany przez Społeczność Gminy wreszcie nastąpił. Mówił: „moja radość z tej ważnej inwestycji jest tym większa, że dzisiejsza uroczystość stanowi zwieńczenie wielu intensywnych działań, dzięki którym pozyskaliśmy dofinansowanie z Unii Europejskiej i zrealizowaliśmy proces inwestycyjny, dzięki wsparciu wielu tu obecnych osób, którym w tym miejscu pragnę szczerze podziękować”.
Jak ważne dla Gminy Kaźmierz było na przestrzeni lat wykorzystanie środków unijnych niech świadczą najważniejsze inwestycje – zarówno te trochę wcześniejsze jak budowa Gimnazjum w Kaźmierzu, czy kanalizacja dla Kaźmierza wraz z oczyszczalną ścieków, jak i te ostatnio zrealizowane: zakup nowoczesnego samochodu pożarniczego za ponad 1 mln zł, budowa kanalizacji sanitarnej w Chlewiskach, rozbudowa Przedszkola w Kaźmierzu i rozbudowa szkoły, którą oficjalnie przekazaliśmy uczniom 15 lutego 2019 r. Z obowiązku wspomnę też o realizowanych obecnie projektach – rozpoczynającym się remoncie Pałacu w Kaźmierzu, projekcie senioralnym, czy budowie przedszkola i żłobka na Osiedlu Słonecznym w Kaźmierzu. Bez tych środków Gmina Kaźmierz byłaby bez wątpienia w zupełnie innym miejscu niż jest teraz.
Obiekt nowej szkoły ma 1.624 m2 powierzchni użytkowej i aż 11 tys. m3 kubatury. Zastosowano w nim wiele nowatorskich rozwiązań powodujących, że zapotrzebowanie na energię jest o wiele mniejsze niż w przypadku tradycyjnych budynków. W tym budynku, na jedną zmianę naukę będzie mogło pobierać blisko 300 uczniów. Jest tutaj 10 pełnowymiarowych izb do nauki, a sala gimnastyczna ma powierzchnię 340 m2. Do budynku doprowadzono szerokopasmowy internet, a w całym budynku działa sieć WIFI, zrealizowana w ramach projektu Cyfrowa Szkoła Wielkopolska 2020. Większość pracowni przedmiotowych została doposażona w ramach projektu unijnego „Zintegrowane wsparcie – przepis na wysoką jakość kształcenia w szkole podstawowej w Kaźmierzu” oraz rządowego programu „Aktywna tablica”. Dzięki wspomnianemu projektowi nasze dzieci mogą korzystać z dodatkowych zajęć, a pedagodzy skorzystali z szeregu bezpłatnych szkoleń.
Dzięki obecności wielu zacnych gości uroczystość otwarcia szkoły zyskała wysoką rangę. Do Kaźmierza dotarli m.in. posłowie na Sejm RP: Maria Janyska, Marta Kubiak, Jakub Rutnicki, Killion Munzele Munyama i Krzysztof Paszyk. Obecni byli samorządowcy: Mariusz Wiśniewski – wiceprezydent Miasta Poznania, Józef Kwaśniewicz – wicestarosta szamotulski, Radosław Łanoszka – przewodniczący Rady Powiatu Szamotulskiego, Tadeusz Czajka – wójt Gminy Tarnowo Podgórne, Bartosz Derech – wójt Gminy Rokietnica, Adrian Napierała – wójt Gminy Dopiewo, Jarosław Przewoźny – burmistrz Pniew, Mirosław Wieczór – burmistrz Wronek oraz Janusz Stanke – sekretarz Miasta i Gminy Ostroróg. Gościliśmy również Aleksandrę Kuź – Wicekuratora Oświaty w Poznaniu oraz Ewę Superczyńską szefową Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli w Poznaniu. Obecny był również Krzysztof Kucz z Wielkopolskiej Akademii Nauki i Rozwoju w Poznaniu (firmy współpracującej z nami w zakresie pozyskiwania i rozliczania projektów unijnych). Wśród zaproszonych gości byli nasi radni powiatowi – Włodzimierz Malinowski i Tomasz Augustyn – oraz radni gminni z przewodniczącą Rady Gminy Kaźmierz Arletą Wojciechowską. Odnotować należy również obecność sołtysów, dyrektorów i kierowników gminnych jednostek organizacyjnych. Byli również rodzice, nauczyciele i pracownicy szkoły.
Z obowiązku prasowego wspomnę, że okolicznościowe listy z okazji otwarcia nowej szkoły przekazali europosłowie: Krystyna Łybacka i Andrzej Grzyb oraz senator Jan Filip Libicki i poseł Błażej Parda.
Wójt w szczególny sposób podziękował projektantowi Mariuszowi Wiśniewskiemu z zespołem, wykonawcy Firmie Wojtkowiak sp. z o.o. oraz inspektorom nadzoru z Piotrem Schreynerem na czele.