- Reklama -
-2.6 C
Szamotuły
poniedziałek, 4 grudnia, 2023

Jak wygląda wynajem mieszkania przez agencję?

Artykuł sponsorowany

Jeśli stać nas na zakup mieszkania w dużym mieście, to wynajem nieruchomości może wydawać się idealnym sposobem na zarobek. Znalezienie najemcy, podpisanie umowy, a potem tylko przyjmowanie comiesięcznych przelewów. Rzeczywistość nie jest jednak taka prosta, a zarządzanie najmem wymaga znacznie więcej wysiłku niż mogłoby się zdawać! Z pomocą może przyjść agencja nieruchomości, która zaopiekuje się naszą nieruchomością. Na czym polegają jej usługi?

Wsparcie od pierwszego do ostatniego uścisku dłoni

Agencje nieruchomości oferują właścicielom mieszkań szeroki zakres usług – a te najlepsze są w stanie pomóc nam w dosłownie każdym aspekcie wynajmu nieruchomości. Tak, że o naszej nieruchomości możemy przypadkiem zapomnieć. W taki sposób działa m.in. homfi, czyli zdaniem portalu Otodom najlepsza agencja nieruchomości w Polsce w latach 2019 i 2021. Jej ofertę lepiej poznamy na https://www.homfi.com/uslugi/wynajem-i-zarzadzanie-najmem.

 

Dobrze, a zatem kiedy zaczyna się kompleksowa obsługa najmu? A wtedy, gdy szukamy zainteresowanych naszym mieszkaniem lokatorów. Od agencji, z którą współpracujemy, możemy oczekiwać przygotowania dopasowanej do potrzeb naszego mieszkania indywidualnej strategii marketingowej; takiej, która pozwoli pokazać naszą nieruchomość od najbardziej atrakcyjnej strony, a także dotrzeć do potencjalnych najemców i przekonać ich, że pod naszym dachem warto zamieszkać! Po drodze przygotuje także mieszkanie na jego prezentację (mowa o popularnym home stagingu) i zorganizuje spotkania z zainteresowanymi klientami. My w tym czasie możemy być nawet i na drugim końcu świata – o postępach dowiemy się z regularnych raportów elektronicznych.

 

Pośrednikowi możemy także powierzyć przygotowanie umowy najmu oraz innych niezbędnych dokumentów. Prawdopodobnie ma z nimi znacznie większe doświadczenie niż my – będzie więc najlepiej wiedział jak zadbać o to, by każdy zapis był zgodny z prawem. A także, aby umowa gwarantowała nam bezpieczeństwo w razie niespodziewanych problemów.

 

Praca agenta nie kończy się oczywiście z momentem podpisania umowy najmu! Tak naprawdę dopiero wtedy zaczynają się codzienne zadania – pośrednik i współpracujący z nim zespół zarządców nieruchomości zadbają o kontakt z naszymi najemcami, przypomną im o lokatorskich obowiązkach i zatroszczą się o to, by mieszkanie było utrzymywane w porządku. A jeśli przydarzy się awaria lub coś ulegnie zniszczeniu? Pojawią się na miejscu i wezwą fachowca, który sprawnie usunie usterkę. 

 

Agent nieruchomości pomoże nam również wtedy, gdy przyjdzie nam się rozstać z jednym z najemców. Przede wszystkim dopilnuje tego, by mieszkanie zostało opuszczone w dobrym stanie (zgodnym z protokołem zdawczo-odbiorczym) i rozliczy z najemcą wszystkie należności – kaucję oraz ewentualną nadpłatę za zużycie mediów. Na barkach agenta spoczywa również znalezienie nowego najemcy, tak aby zabezpieczyć ciągłość dochodu właściciela nieruchomości z najmu. W przypadku wspomnianej agencji nieruchomości homfi proces ten odbywa się wyjatkowo sprawnie, ponieważ dysponuje ona największą w Polsce bazą klientów poszukujących nieruchomości na wynajem – a dodatkowo współpracuje z międzynarodowymi korporacjami, które poszukują mieszkań dla swoich pracowników. 

 

Homfi oferuje właścicielom nieruchomości także tzw. Pakiet Bezpiecznego Wynajmu, na który składają się: 

 

  • trzyetapowa weryfikacja najemcy – polega na potwierdzeniu jego tożsamości, badaniu zdolności finansowej i sprawdzeniu zadłużenia; 
  • ubezpieczenie wynajmującego – zapewnia między innymi ochronę ciągłości dochodu z najmu i środki na ewentualną ochronę prawną;
  • kaucja zabezpieczająca – rozliczana z najemcą na poczet czynszu najmu, opłat dodatkowych oraz szkód związanych z lokalem.

Coś za coś – ile przyjdzie nam zapłacić?

Współpraca z zarządcą najmu to, jak widać, prawdziwy komfort – nic więc dziwnego, że będzie on nas nieco kosztował. A ile? To zależy przede wszystkim od rodzaju najmu. Inaczej wyglądają bowiem stawki agencji dla najmu krótkoterminowego, a inaczej – dla długoterminowego.

Właściciele mieszkań pod najem długoterminowy muszą się liczyć z miesięczną opłatą w wysokości kilkunastu procent czynszu najmu. Z kolei w przypadku najmu krótkoterminowego pośrednik zażąda kwoty nawet dwukrotnie wyższej. Pamiętajmy jednak, że zarówno przy wynajmie krótko-, jak i długoterminowym, płacimy za bezpieczeństwo, spokojny sen i czas wolny, który możemy poświęcić na to, co dla nas najważniejsze, nie zaś na żmudne poszukiwania i kontrolę najemców. Dla wielu osób jest to bezcenne, dlatego biura nieruchomości w Poznaniu (https://www.homfi.com/biuro-nieruchomosci/poznan), Warszawie czy Krakowie raczej nie mogą narzekać na brak zainteresowania ze strony właścicieli mieszkań!

 

Artykuł sponsorowany

Obserwuj Nas:

17,100FaniLubię
1,060ObserwującyObserwuj
1,080SubskrybującySubskrybuj

Nowe

- Reklama -