- Reklama -
Reklamaspot_img
10.6 C
Szamotuły
niedziela, 28 kwietnia, 2024
Reklama

Jak skutecznie posprzątać po budowie?

Po zakończeniu prac budowlanych następuje etap porządkowania terenu. Naturalne jest, że w trakcie budowy trudno utrzymać idealny porządek, a gromadzenie się gruzu jest nieuniknione. Gruz to główne wyzwanie, zarówno podczas trwania budowy, jak i po jej zakończeniu. Ważne jest zatem znalezienie skutecznych sposobów na radzenie sobie z tym rodzajem odpadów, aby szybko przywrócić porządek na terenie budowy.

Rodzaj gruzu powstającego w trakcie prac budowlanych

Gruz to ogólne określenie odpadów powstających podczas wszelkich rodzajów prac budowlanych, niezależnie od tego, czy chodzi o wznoszenie nowego budynku, jego rozbiórkę, przebudowę, czy generalny remont. Typowo, w gruzie znajdziemy kawałki cegieł, betonu, elementy zbrojeń czy fragmenty fundamentów. Eksperci z branży budowlanej oraz firmy zajmujące się wywozem gruzu klasyfikują go na trzy główne typy.

Pierwszy to tzw. czysty gruz, głównie składający się z odpadów ceglanych, często określany mianem gruzu ceglanego. Może zawierać również fragmenty betonu, często będące rezultatem prac związanych z kuciem, oraz inne odpady naturalnego pochodzenia, takie jak kamienie, piasek, ziemia czy gleba.

- Reklama -

Drugą kategorią jest gruz zmieszany, który oprócz czystego gruzu może zawierać elementy ceramiczne, płyty gipsowo-kartonowe, drewniane deski, folie malarskie, a także w ograniczonych ilościach wełnę mineralną, styropian i szkło.

Trzeci rodzaj, gruz zanieczyszczony, obejmuje wszystko, co zostało wymienione powyżej, a także materiały, które nie mieszczą się w poprzednich kategoriach, lecz powstają w trakcie prac budowlanych, takie jak opakowania po materiałach budowlanych i gospodarczych, wiadra do mieszania cementu, opakowania po farbach, odzież robocza i inne.

Kontener na odpady budowlane

Zarządzanie odpadami budowlanymi od początku prac jest niezbędne, by uniknąć bałaganu na placu budowy. Sprawdzonym rozwiązaniem jest bieżące sprzątanie i gromadzenie odpadów w dedykowanym kontenerze.

Zgodnie z przepisami prawnymi, na placu budowy musi być obecny kontener na gruz. Bezpośrednie składowanie odpadów na ziemi jest niedopuszczalne, ponieważ może to zagrażać środowisku, na przykład poprzez przenikanie szkodliwych substancji do gleby i wód gruntowych. Materiały takie jak zaprawa budowlana czy resztki farb nie powinny mieć kontaktu z ziemią.

Wynajem kontenera na gruz to nie tylko zabezpieczenie przed ewentualnymi sankcjami za niewłaściwe składowanie odpadów, ale także wygodna metoda utrzymania porządku. Ważne jest, aby kontener został umieszczony w strategicznym miejscu na terenie budowy, tak by jego dostępność była maksymalna, a jednocześnie nie utrudniał poruszania się po posesji. Odpowiednie umiejscowienie kontenera zapewnia, że przenoszenie odpadów do niego będzie ułatwieniem, a nie dodatkowym obciążeniem.

Postępowanie z gruzem po zakończeniu prac budowlanych

Gdy kontener zostanie napełniony gruzem, dalsze kroki związane z jego przetwarzaniem przejmuje firma, od której wynajęto pojemnik. Firmy takie jak gruzo.pl specjalizują się w wynajmowaniu kontenerów na odpady i oferują elastyczne opcje pod względem pojemności oraz szybkie dostawy w umówionych terminach. Standardowy okres wynajmu wynosi zwykle 7 dni roboczych, z możliwością wymiany pełnego kontenera na nowy, pusty. Zapełnione kontenery są transportowane do sortowni, gdzie gruz jest recyklingowany w jak największym stopniu.

Warto wspomnieć, że niektóre materiały pozostające po budowie mogą znaleźć zastosowanie na terenie posesji. Na przykład ziemia wykopana pod fundamenty może zostać wykorzystana do wyrównania innych części działki. Niezanieczyszczone fragmenty cegieł czy kamieni mogą posłużyć jako materiał na podjazd do garażu lub element skalniaka. Do tymczasowego przechowywania ziemi czy kamieni doskonale nadają się również mocne worki big bag, które również można wynająć od firm zajmujących się wywozem gruzu.

Artykuł partnera

Obserwuj Nas:

18,900FaniLubię
1,000ObserwującyObserwuj
1,130SubskrybującySubskrybuj

Nowe