- Reklama -
22.7 C
Szamotuły
piątek, 12 lipca, 2024
Reklama

Gmina Szamotuły. Jednak będą stypendia za wyniki w nauce

Burmistrz Włodzimierz Kaczmarek zdecydował, że mimo panującej pandemii i wątpliwości dotyczących kryteriów przyznawania  uczniowie szamotulskich szkół otrzymają stypendia i nagrody za rok szkolny 2019/2020. Samorządowcy mówili też o systemie kształcenia zdalnego dla uczniów szkól podstawowych. Ocenili go bardzo wysoko!

Wczorajsze obrady Komisji Oświaty i Kultury Rady Miasta i Gminy Szamotuły zdominowała dyskusja dotycząca przyznawania w tym roku szkolnym nagród i stypendiów dla uczniów szamotulskich szkól podstawowych. Przypominamy, że tzw. stypendium „burmistrzowskie” przyznawane jest za odpowiednią średnią ocen, wybitne osiągnięcia w nauce, sporcie i działalności artystycznej. W roku szkolnym 2019/2020 samorząd przeznaczył na stypendia 120 000 złotych. W związku z pandemią COVID-19 szef Centrum Usług Wspólnych Maciej Adamski zwrócił się do burmistrza z prośbą o rozważenie możliwości przełożenia przyznawania stypendiów i nagród za ten rok szkolny. Wątpliwości budzą (w ocenie członków komisji stypendialnej) kryteria przyznawania stypendiów – większość imprez artystycznych, sportowych i naukowych w tym semestrze się nie odbyła, a średnia ocen w przypadku kształcenia zdalnego nie może być miarodajnym kryterium. Jednak mimo tych wątpliwości samorządowcy doszli do wniosku, że i w tym roku stypendia zostaną przyznane. Formalną  decyzję podejmie burmistrz Kaczmarek po otrzymaniu pisemnej rekomendacji członków Komisji.

Radni dyskutowali także o praktycznych aspektach kształcenia zdalnego w  szkołach podstawowych. Przedstawicielka CUW Joanna Kaniewska przedstawiła samorządowcom założenia informatycznego systemu do nauczania zdalnego, który zastosowano w szamotulskiej oświacie. Polega on na tym, że dla poszczególnych szkól stworzono bezpieczne i sprawnie działające platformy cyfrowe. Ich utrzymanie i obsługa nie jest  kosztowna. Nie jest tez kłopotliwa – opiera się na zarządzaniu poszczególnymi platformami przez specjalnie do tego przygotowanych menagerów. System uporządkował i ujednolicił sposoby zdalnego nauczania,  jest stale monitorowany. Warto dodać, że Szamotuły są jedną z niewielu gmin w kraju, które zdecydowały się na zastosowanie tego systemu. Jest  bardzo wysoko oceniany przez informatyków (np. z Politechniki Poznańskiej), samorządowców, pedagogów i samych uczniów.

Obserwuj Nas:

19,200FaniLubię
1,000ObserwującyObserwuj
1,130SubskrybującySubskrybuj

Nowe