- Reklama -
17 C
Szamotuły
wtorek, 26 września, 2023

Gm. Duszniki. Cudzoziemcy zatrzymani po policyjnym pościgu. Próbowali przedostać się do Niemiec

Funkcjonariusze Straży Granicznej zatrzymali czterech obywateli Afganistanu, przewożonych na zachód Europy przez 40-letniego Gruzina.

W sobotę 6 maja funkcjonariusze SG z placówki w Poznaniu-Ławicy przyjęli od szamotulskich policjantów czterech Afgańczyków, którzy przebywali w Polsce bez ważnych wiz lub innych dokumentów uprawniających do wjazdu i pobytu na terytorium naszego kraju. W nielegalnym przedostaniu się do Niemiec pomagał im 40-letni Gruzin, którego samochód osobowy ścigany przez policjantów został zatrzymany na stacji benzynowej, usytuowanej przy jednej z dróg powiatu szamotulskiego – informuje Nadodrzański Odział Straży Granicznej.

Do pościgu doszło na autostradzie A2. Natomiast zatrzymanie miało miejsce na stacji paliw w Sędzinku.

- Reklama -

Jak informuje Straż Graniczna, przekazani obywatele Afganistanu zostali zatrzymani. Wobec wszystkich cudzoziemców wszczęto postępowania administracyjne w sprawie zobowiązania do powrotu. Dwóch Afgańczyków legitymujących się dowodami osobistymi zobowiązano, do czasu wydania decyzji o konieczności opuszczenia Polski, do zgłaszania się do siedziby Placówki SG w Poznaniu-Ławicy w ustalonych terminach. Natomiast pozostałych dwóch, nieposiadających żadnych dokumentów, decyzją sądu umieszczono do czasu ustalenia ich tożsamości, w jednym ze strzeżonych ośrodków dla cudzoziemców.

Afgańczycy zostali również ukarani karami grzywny za nielegalny pobyt na terytorium Polski. Łączna kara wyniosła 600 złotych.

Z kolei 40-letni Gruzin, został zatrzymany za udzielenie pomocy czterem afgańskim migrantom w nielegalnym przedostaniu się do Niemiec. Wobec cudzoziemca także wszczęto postępowanie administracyjne w sprawie zobowiązania do powrotu oraz zastosowano tymczasowy areszt na okres 3 miesięcy – informuje Straż Graniczna.

Za pomocnictwo w przekroczeniu granicy państwowej wbrew przepisom we współdziałaniu z innymi osobami grozi kara pozbawienia wolności do lat 3. 

Obserwuj Nas:

17,000FaniLubię
1,000ObserwującyObserwuj
1,130SubskrybującySubskrybuj

Nowe