- Reklama -
2.8 C
Szamotuły
poniedziałek, 26 lutego, 2024

Dzisiaj obchodzimy Światowy Dzień bez Tytoniu

31 maja obchodzimy Światowy Dzień bez Tytoniu.

Państwa członkowskie Światowej Organizacji Zdrowia w 1987 roku ustanowiły Światowy Dzień bez Tytoniu, aby zwrócić uwagę świata na epidemię palenia tytoniu oraz powodowane przez nią zgony i choroby. Rok później uchwalono rezolucję, na mocy której ten Dzień jest obchodzony co roku w dniu 31 maja.

Obchody Światowego Dnia bez Tytoniu  mają na celu poinformowanie opinii publicznej o niebezpieczeństwach związanych z używaniem tytoniu, praktykach biznesowych firm tytoniowych, o tym, co WHO robi, aby zwalczać epidemię tytoniu oraz o tym, co ludzie na całym świecie mogą zrobić, aby domagać się prawa do zdrowia, zdrowego życia i ochrony przyszłych pokoleń.

- Reklama -

W 2022 roku obchody koncentrują się wokół konsekwencji palenia tytoniu oraz jego produkcji dla środowiska. Hasłem przewodnim będzie „ Zatruwając naszą planetę”

Najważniejsze założenia obchodów to:

  • Tytoń szkodzi środowisku.

Uprawa, produkcja i użytkowanie tytoniu zatruwa naszą wodę, glebę, plaże i ulice miast chemikaliami, toksycznymi odpadami, niedopałkami papierosów, w tym mikroplastikami i odpadami z e-papierosów. Nie daj się nabrać na próby przemysłu tytoniowego mające na celu odwrócenie uwagi od spowodowanych przez nie szkód środowiskowych poprzez darowizny  na rzecz zrównoważonego rozwoju i raportowanie o „standardach” środowiskowych, które często sami sobie wyznaczają.

  • Spraw, aby przemysł tytoniowy posprzątał swój bałagan.

Przemysł tytoniowy zarabia na zniszczeniu środowiska. Powinien być za to pociągnięty do odpowiedzialności, a także powinien płacić za odpady i szkody , w tym koszty zbierania tych odpadów.

  • Rzuć palenie, aby ocalić naszą planetę.

Każdy wypalony papieros lub zużyty wyrób tytoniowy marnuje cenne zasoby, od których zależy nasza egzystencja. Rzuć tytoń dla swojego zdrowia i zdrowia naszej planety. Dym tytoniowy przyczynia się do wyższego poziomu zanieczyszczenia powietrza i zawiera trzy rodzaje gazów cieplarnianych.

4. Pomóż hodowcom tytoniu przejść na zrównoważone uprawy.

Rządy i decydenci powinni wspierać hodowców tytoniu w przejściu na alternatywne, bardziej zrównoważone źródła utrzymania w celu zmniejszenia wpływu uprawy, suszenia i produkcji tytoniu na środowisko, przy równoczesnym dalszym wdrażaniu środków kontroli tytoniu.

W obchody włączyły się przedszkolaki

W ramach obchodów Światowego Dnia bez Tytoniu, Przedszkole „Bajkowy Świat” we Wronkach oraz Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Szamotułach zorganizowały zajęcia edukacyjne w grupie dzieci 5- letnich.

Wcześniej dzieci uczestniczyły w przedszkolnym programie edukacji antytytoniowej „Czyste powietrze wokół nas”. Zajęcia z udziałem pracownika pionu Oświaty Zdrowotnej i Promocji Zdrowia miały charakter podsumowujący dotychczasową edukację , a celem działania było utrwalenie wiedzy i uatrakcyjnienie realizacji programu.

Dzieci uczestniczyły w pogadance, dyskusji oraz wykonywały znaczki z napisem „Nie pal przy mnie”. Pracownik inspekcji sanitarnej przebrany za smoka , zwracał dzieciom szczególną uwagę na szkodliwość palenia tytoniu przez dorosłych w ich obecności. Dzieci wykazały się dużą wiedzą i bezbłędnie punktowały złe nawyki i nałogi dorosłych.

Z uwagi na zbliżający się „Światowy Dzień bez Tytoniu” (31.05.2022), grupa dzieci z „ Krainy Pszczółki Mai” wybrała się na uliczny happening, aby uświadomić innym szkodliwość palenia papierosów. Przedszkolaki z transparentami i plakatami w dłoniach, wręczały przechodniom ulotki dotyczące szkodliwości palenia.

Obserwuj Nas:

18,000FaniLubię
1,000ObserwującyObserwuj
1,130SubskrybującySubskrybuj

Nowe