- Reklama -
-3.3 C
Szamotuły
poniedziałek, 4 grudnia, 2023

Dzisiaj dzień bez telefonu komórkowego. O telefonach w Zakładzie Karnym we Wronkach

15 lipca obchodzimy Światowy Dzień Bez Telefonu Komórkowego. To nieformalne święto, wykreowane przez internautów po to, byśmy przypomnieli sobie, jak wygląda życie bez smartfona.

Miejscem, w którym brak telefonu komórkowego to codzienność, są m.in. zakłady karne. Zgodnie z przepisami w sprawie sposobów ochrony jednostek organizacyjnych Służby Więziennej, telefony komórkowe na terenie zakładów karnych i aresztów śledczych zaliczają się do przedmiotów niedozwolonych, mogących utrudnić prawidłowy tok postępowania karnego albo zagrażać bezpieczeństwu lub porządkowi w jednostce.

Codzienna praca funkcjonariuszy Służby Więziennej polega na kontroli osadzonych, cel mieszkalnych i pomieszczeń, w których stale lub czasowo przebywają osoby pozbawione wolności, osób wchodzących i wychodzących z terenu jednostki, korespondencji, paczek oraz pojazdów wjeżdżających i wyjeżdżających z terenu jednostki. Mimo tego, że miniaturyzacja urządzeń elektronicznych oraz dynamicznie rozwijający się rynek telekomunikacji powodują, że pojawiają się nowe, coraz mniejsze, lepiej ukryte oraz posiadające coraz więcej funkcji dodatkowych urządzenia służące do komunikacji, to funkcjonariusze Służby Więziennej wychodzą naprzeciw tym wyzwaniom i są na bieżąco w kwestii nowych urządzeń oraz sposobów ich ukrywania przez osadzonych. Regularnie odbywają się szkolenia, a także następuje wymiana informacji pomiędzy jednostkami organizacyjnymi Służby Więziennej po ujawnieniu przedmiotów niedozwolonych – informuje Zakład Karny we Wronkach.

W 2020 roku w Zakładzie Karnym we Wronkach ujawniono 6 telefonów komórkowych. Próbujący przemycić urządzenie stosują różne metody. Jedno z urządzeń w formie zegarka ukryte było w odtwarzaczu DVD przysłanym z zewnątrz do osadzonego, inne na przykład próbowano przerzucić przez więzienny mur. -Wszystko to na nic – my naprawdę codziennie obchodzimy dzień bez telefonu komórkowego i dbamy o to, by każdy osadzony był off-line! – dodaje Zakład Karny we Wronkach.

- Reklama -
fot. Archiwum DO Zakładu Karnego we Wronkach
fot. Archiwum DO Zakładu Karnego we Wronkach

Obserwuj Nas:

17,000FaniLubię
1,000ObserwującyObserwuj
1,130SubskrybującySubskrybuj

Nowe