- Reklama -
9.3 C
Szamotuły
czwartek, 22 lutego, 2024

Działkowcy świętowali 40-lecie ROD im. F. Nowowiejskiego w Szamotułach

W sobotę, na zielonych terenach przy Nowowiejskiego, odbyła się wyjątkowa uroczystość – 40-lecie powstania Rodzinnych Ogródków Działkowych.

W naszym ogródku mamy 276 działek. To największy ROD w Szamotułach. Jak jest sprzyjająca pogoda to przewija się przez ten teren naprawdę dużo ludzi – mówi prezes Tadeusz Perz. Działkowcy biorący udział w uroczystościach potwierdzają zmianę charakteru części terenów. Przed laty były to przede wszystkim działki warzywne, teraz pojawiło się sporo ogródków czysto rekreacyjnych. Dlatego też organizatorzy obchodów 40 – lecia powstania ROD im. F. Nowowiejskiego wręczali nagrody działkowcom w kilku, także rozróżniając charakter zagospodarowania, kategoriach. Odznaczenia otrzymali najaktywniejsi działkowcy i działacze. W imieniu burmistrza Włodzimierza Kaczmarka pamiątkową tabliczkę wręczył prezesowi Perzowi sekretarz Urzędu Miasta i Gminy Szamotuły Karol Hartwig.

- Reklama -

UMiG

Historia powstania

W 1978 roku decyzją ówczesnych władz miasta i gminy Szamotuły wytyczono około 11 ha nieużytków rolnych z przeznaczeniem na Pracowniczy Ogród Działkowy. Działki rozdysponowano wśród miejscowych zakładów pracy, szkół i instytucji, a te z kolei przydzielały je swoim pracownikom. Przystąpiono do wytyczania działek o powierzchni około 300m2. Kolejnymi etapami było opłotowanie całości, wodociągowanie i elektryfikacja. Poszczególni użytkownicy we własnym zakresie urządzali swoje małe enklawy, sadzili drzewa i krzewy owocowe, zaczęli uprawiać warzywa i budować altanki. (fragment opracowania Aleksandra Galasa)

fot. UMiG

Obserwuj Nas:

18,000FaniLubię
1,000ObserwującyObserwuj
1,130SubskrybującySubskrybuj

Nowe