- Reklama -
23 C
Szamotuły
czwartek, 18 lipca, 2024
Reklama

Działanie witaminy C – czy warto ją suplementować cały rok?

Artykuł sponsorowany

Organizm człowieka to bez wątpienia skomplikowany mechanizm, który do prawidłowego funkcjonowania potrzebuje ogromnej ilości różnego rodzaju substancji odżywczych. Można to przyrównać do swego rodzaju paliwa, bez którego organizm nie jest w stanie przeprowadzać szeregu czynności, nawet tych najbardziej podstawowych, jak prawidłowy przepływ krwi w krwiobiegu, czy też odproność na szkodliwe bakterie i wirusy. Jedną z grup substancji, które pełnią bardzo istotną rolę w organizmie człowieka są witaminy, a wśród nich zdecydowanie najpopularniejszą jest witamina C. Jest ona bardzo często zalecana do dodatkowej suplementacji, czy słusznie?

Działanie witaminy C – właściwości

Witamina C to tak naprawdę kwas askorbinowy, który posiada szereg różnych właściwości fizycznych oraz chemicznych. Przede wszystkim jest ona łączona zazwyczaj z odpornością organizmu, jednak nie jest to jej jedyne zastosowanie o czym wiele osób zapomina. W jaki jeszcze sposób działa witamina C?

  • Działa antyoksydacyjnie – oznacza to, że witamina C skutecznie blokuje pracę wolnych rodników, które m.in. przyspieszają procesy starzenia się komórek. Przez ich ingerencję w DNA komórek, wolne rodniki niszczą ich struktury, co może doprowadzić do ich mutacji w komórki nowotworowe. 

  • Wpływa na układ krwionośny – kwas askorbinowy wzmacnia i uszczelnia naczynia krwionośne w organizmie człowieka oraz reguluje w nich przepływ krwi. Odpowiedni poziom witaminy C skutecznie chroni przed miażdżycą oraz zapobiega powstawaniu krwotoków, wylewów podskórnych, krwawień z dziąseł, a następnie tworzeniu się sińców itp.

  • Wpływa na poziom kolagenu – do procesu produkcyjnego kolagenu, który zachodzi w organizmie człowieka, niezbędna jest witamina C. Dzięki czemu witamina C pośrednio wpływa także na elastyczność stawów, skóry, naczyń krwionośnych oraz ścięgien. Jest to szczególnie istotne podczas rekonwalescencji po urazie itp.

To wszystko powoduje, że warto zadbać o odpowiedni poziom witaminy C w organizmie nie tylko podczas choroby, ale przez cały rok nawet latem. To właśnie wtedy częściej i chętniej uprawia się różnego rodzaju aktywność fizyczną, a nieprzyzwyczajone do tego stawy są szczególnie narażone na nadwyrężenia i innego rodzaju kontuzje. W sklepie SFD (https://sklep.sfd.pl/Witaminy-k172.html) można znaleźć m.in. witaminę C w różnych wariantach o bogatym składzie. Chcąc zadbać o odpowiedni poziom kwasu askorbinowego we własnym organizmie, warto zwrócić uwagę na ich ofertę.

Czy warto suplementować witaminę C cały rok?

Przede wszystkim, warto na początku zaznaczyć, że to zależy, dlatego najlepiej wykonywać regularne badania m.in. na poziom witaminy C, aby dowiedzieć się czy dodatkowa suplementacja przez cały rok w ogóle może coś zmienić. Wynika to z faktu, że maksymalne dzienne spożycie witaminy C, nie powinno być większe niż 1000 mg. Tylko taką ilość jest w stanie przyjąć organizm, natomiast ewentualne nadwyżki kwasu askorbinowego, są po prostu wydalana wraz z moczem. 

To właśnie dlatego warto kontrolować jej poziom. Może się okazać, że przyjmowanie witaminy C niczym nie poskutkuje w naszej sytuacji, zatem po co ją dodatkowo suplementować? Jednak jeśli poziom witaminy C będzie zbyt niski, wtedy należy sięgnąć po najwyższej jakości suplementy diety, które można znaleźć m.in. w sklepie SFD (https://sklep.sfd.pl/). Warto o tym pamiętać, gdy będzie się szukało najlepszej dawki witaminy C we własnej sytuacji.

Artykuł sponsorowany

Obserwuj Nas:

18,900FaniLubię
1,060ObserwującyObserwuj
1,200SubskrybującySubskrybuj

Nowe

- Reklama -