- Reklama -
2.9 C
Szamotuły
sobota, 23 listopada, 2024
Reklama

Działania „Bezpieczny przejazd” szamotulskiej policji i Straży Ochrony Kolei

Policjanci z szamotulskiej drogówki razem z funkcjonariuszami Straży Ochrony Kolei prowadzili wczoraj działania ukierunkowane na poprawę bezpieczeństwa w rejonie przejazdów kolejowych.

Przejazdy kolejowe należy uznać za obszary, na których których użytkownicy dróg, bezwzględnie powinni przestrzegać zasady szczególnej ostrożności. Wypadki w tych miejscach mogą być bardzo niebezpieczne i tragiczne w skutkach. Aby pozytywnie wpłynąć na bezpieczeństwo w obrębie przejazdów kolejowych, policjanci Wydziału Ruchu Drogowego systematycznie prowadzą działania kontrolne w tych rejonach. Wczoraj działania pod hasłem „Bezpieczny przejazd” prowadzone były wspólnie z funkcjonariuszami Służby Ochrony Kolei.

- Reklama -

Podczas służby policjanci zwracali m.in. uwagę na wykroczenia popełniane na drogach przyległych do przejazdów kolejowych. Ujawnili kierujących, którym zatrzymali dowody rejestracyjne za zły stan techniczny pojazdów lub za jazdę bez tablic rejestracyjnych. Zatrzymali też prawo jazdy kierującemu, który jest podejrzewany o jazdę samochodem pomimo wydania decyzji o cofnięciu uprawnień.

Główna uwaga funkcjonariuszy skupiła się jednak na poziomie bezpieczeństwa w rejonach przejazdów kolejowych. Przejazdy monitorowała Straż Ochrony Kolei i w przypadku ujawnienia wykroczenia, funkcjonariusze SOK dawali sygnał policjantom, którzy zatrzymywali sprawcę wykroczenia do kontroli.

Co może świadczyć dobrze o większości kierujących pojazdami, w trakcie trwania działań, funkcjonariusze ujawnili tylko trzy osoby, które złamały przepisy w zakresie wjeżdżania na przejazd, kiedy opuszczanie zapór zostało rozpoczęte lub podnoszenie nie zostało zakończone.

Przypominamy, że kierujący pojazdem, zbliżając się do przejazdu kolejowego, a także przejeżdżając przez przejazd powinien zachować szczególną ostrożność. Szczególnie istotne jest przestrzeganie przepisów w zakresie zakazu objeżdżania opuszczonych zapór lub półzapór oraz wjeżdżania na przejazd, jeżeli opuszczanie ich zostało rozpoczęte lub podnoszenie nie zostało zakończone. Ze względów bezpieczeństwa, kierującemu pojazdem zabrania się też wjeżdżania na przejazd, jeżeli po drugiej stronie przejazdu nie ma miejsca do kontynuowania jazdy, wyprzedzania pojazdu na przejeździe kolejowym i bezpośrednio przed nim, omijania pojazdu oczekującego na otwarcie ruchu przez przejazd, jeżeli wymagałoby to wjechania na część jezdni przeznaczoną dla przeciwnego kierunku ruchu.

Źródłopolicja.pl

Obserwuj Nas:

20,200FaniLubię
1,000ObserwującyObserwuj
1,130SubskrybującySubskrybuj

Nowe