- Reklama -
25.4 C
Szamotuły
piątek, 19 lipca, 2024
Reklama

Duża Koreańska firma inwestuje w Bytyniu. Pracę znajdzie tu ponad 200 osób

Koreańska firma AJU POLAND zbuduje w Bytyniu fabrykę wyrobów stalowych z blach powlekanych. Powstający w powiecie szamotulskim zakład zatrudni ponad 200 osób. Nowa inwestycja, którą zainaugurował wiceminister rozwoju i technologii Grzegorz Piechowiak, zostanie zrealizowana w ramach Polskiej Strefy Inwestycji – Wielkopolska, na obszarze zarządzanym przez Kostrzyńsko-Słubicką Specjalną Strefę Ekonomiczną. Wyroby z fabryki będą wykorzystywane w produkcji sprzętu AGD światowych marek oraz w branży budowlanej.

Polsko-koreańska współpraca gospodarcza rozwija się bardzo dynamicznie. Świadczy o tym kolejna duża inwestycja w województwie wielkopolskim. Nakłady inwestycyjne budowanego w Bytyniu zakładu produkcyjnego, tylko na pierwszym etapie, sięgną kwoty prawie 300 mln zł. Będzie to czwarty na świecie – po Korei Południowej, Chinach i Meksyku – zakład produkcyjny AJU STEEL. Celem jest skrócenie łańcuchów dostaw, które gwarantuje dobra lokalizacja naszego regionu.

Uruchomienie produkcji w przyszłym roku

- Reklama -

Uroczyste wmurowanie kamienia węgielnego pod budowany zakład odbyło się 26 czerwca br. w Bytyniu, przy udziale Grzegorza Piechowiaka – Sekretarza Stanu w Ministerstwie Rozwoju i Technologii, pełnomocnika rządu ds. inwestycji zagranicznych, a także przedstawicieli koreańskiego inwestora, specjalnej strefy ekonomicznej i samorządowców.

– Nasze wysiłki na rzecz przyciągania inwestycji przynoszą wymierne efekty. Powstająca w Bytyniu koreańska fabryka to dowód na to, że Polska jest atrakcyjnym terenem dla zagranicznych inwestorów i nowoczesnego przemysłu. Nasz region oferuje nie tylko dobrą infrastrukturę, ale i wykształcone kadry, przy jednoczesnym wsparciu pomocy publicznej i władz samorządowych – przekonuje wiceminister Grzegorz Piechowiak. – To już kolejna w powiecie szamotulskim inwestycja strefowa, która zostanie rozliczona w ramach Polskiej Strefy Inwestycji – podkreślił.

– Polska fabryka będzie jednym z czterech tej wielkości zakładów produkcyjnych AJU STEEL na świecie. Planowane nakłady inwestycyjne wyniosą około 300 mln zł i zakłada się, że uruchomienie produkcji nastąpi w połowie 2024 r. W zależności od oczekiwań naszych odbiorców, arkusze blach będą poddawane cięciu, tłoczeniu, szlifowaniu, polerowaniu, powlekaniu powłokami, w tym kolorem, w celu otrzymania nowoczesnych oraz estetycznych kształtów, struktur i faktur – mówi Do Yean Lee, prezes AJU POLAND.

– Inwestycja powstanie między innymi z poszanowaniem zasad ESG. Pozyskanie certyfikatów świadczących o niskim wpływie na środowisko, wspieranie zdobywania kształcenia pracowników i lokalnej społeczności oraz podejmowanie działań w zakresie opieki nad pracownikami były jednym z kryteriów, jakie AJU POLAND będzie musiało spełnić, by uzyskać ulgę podatkową w Polskiej Strefie Inwestycji. Ulga podatkowa w Polskiej Strefie Inwestycji dała dodatkowy efekt zachęty, by ta inwestycja powstała tu i teraz – oznajmia Magdalena Hilszer, wiceprezes Kostrzyńsko-Słubickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

– Utworzenie nowego zakładu pracy to istotne wsparcie dla powiatu szamotulskiego w zakresie nowych atrakcyjnych miejsc pracy. Kreowanie pozytywnego klimatu dla inwestycji, zarówno na poziomie polityki gospodarczej kraju, jak i regionalnej, samorządowej, przynosi wymierne korzyści społeczno-ekonomiczne dla gospodarki, lokalnego samorządu oraz mieszkańców powiatu – powiedział Rafał Zimny, wicestarosta szamotulski.

Koreańskie inwestycje w Polsce

W latach 2016-2023 przedsiębiorstwa z Korei Południowej uzyskały zezwolenie lub decyzję o wsparciu na 30 projektów inwestycyjnych, o wartości ponad 12 mld zł i deklaracją utworzenia prawie 5 000 nowych miejsc pracy.

1 Komentarz
Najstarsze
Najnowsze Popularne
Inline Feedbacks
Pokaż wszystkie komentarze

Obserwuj Nas:

19,200FaniLubię
1,000ObserwującyObserwuj
1,130SubskrybującySubskrybuj

Nowe