- Reklama -
23.5 C
Szamotuły
sobota, 25 maja, 2024
Reklama

Dopalacze zbierają śmiertelne żniwo tego lata

Tylko w sąsiadującym województwie łódzkim dwa tygodnie temu 10 młodych osób zmarło po zażyciu dopalaczy. Na rynku pojawiły się nowe, syntetyczne dopalacze, których nawet minimalna dawka może okazać się śmiertelna. Dopalacze to problem ogólnopolski, który nie ominął Szamotuł. Tydzień temu wypisano do domu dwie osoby, z których jedna po zażyciu dopalaczy trafiła na OIOM. To nie pierwszy taki przypadek w Szamotułach.

Policja, lekarze i służby sanitarne alarmują: dopalacze to narkotyki o nieznanym i nieprzewidywalnym składzie, ich zażycie grozi poważnym uszkodzeniem ciała, a nawet śmiercią. Obecne na rynku dopalacze to produkty w pełni syntetyczne, stąd tak trudna jest właściwa pomoc pacjentom po zażyciu tych substancji.

- Reklama -

Główny Inspektorat Sanitarny tak jak Policja i inne służby ostrzega przed zażywaniem dopalaczy zarówno na swoich stronach, jak i social mediach.

Problem dotyczy także powiatu szamotulskiego, jak podkreśla Dr Tomasz Miętkiewski, kierownik szamotulskiego SOR Pacjenci po spożyciu dopalaczy niestety stają się normą także u nas. Kilka dni temu wypisaliśmy do domu 2 pacjentów po spożyciu nieznanych substancji, jeden z nich trafił na oddział zaintubowany. Miał poważne problemy z oddychaniem – podkreśla Miętkiewski. – Mężczyźni wypalili tylko pół „papierosa”, który omal ich nie zabił. Taka jest moc syntetycznych dopalaczy – dodaje. 

Pacjenci po spożyciu tych substancji są bardzo agresywni, czego doświadczyli pracownicy szamotulskiego szpitala wielokrotnie. Nie ma jednych i tych samych charakterystycznych cech, na podstawie których, jak w przypadku „klasycznych” narkotyków można rozpoznać rodzaj przyjętej substancji. Jest to dla nas wielki problem, substancje aktywne w dopalaczach syntetycznych są stale zmieniane, stąd często trudno jest dobrać odpowiednie leki dla pacjentów po ich przyjęciu – kończy Miętkiewski.

Dopalacze na dodatek działają szybciej i bardziej agresywnie, często są mieszanką substancji psychoaktywnych o bardzo trudnych do określenia składach i dawkach. Osoby po spożyciu dopalaczy zachowują się często irracjonalnie i agresywnie. Cechą wspólną jest brak poczucia strachu i kontroli nad swoim zachowaniem. Osoby dziwnie się zachowujące powinny być natychmiast przewiezione do szpitala, to jedyny i najszybszy sposób aby im pomóc.

Oprócz prowadzonych przez rozliczne instytucje kampanii uświadamiających niebezpieczeństwa związane z zażyciem dopalaczy, zmienia się także prawo. Od 21 sierpnia obowiązuje nowelizacja ustaw o przeciwdziałaniu narkomanii oraz o Państwowej Inspekcji Sanitarnej. Zmiany w traktowaniu dopalaczy są dość radykalne: za samo ich posiadanie grozi kara więzienia – tak jak za narkotyki.

SPZOZ

Obserwuj Nas:

18,900FaniLubię
1,000ObserwującyObserwuj
1,130SubskrybującySubskrybuj

Nowe