- Reklama -
8.7 C
Szamotuły
czwartek, 22 lutego, 2024

Czy cmentarze będą otwarte we Wszystkich Świętych? Co z mszą świętą 1 listopada?

Nie mamy w tej chwili planów zamykania cmentarzy na 1 listopada – poinformował w poniedziałek szef KPRM Michał Dworczyk. Zaapelował o to, żeby odwiedzać groby najbliższych w pierwszych dniach listopada lub pod koniec października – z zachowaniem wszystkich środków ostrożności.

Dworczyk pytany w Radiu ZET, czy cmentarze zostaną zamknięte na Wszystkich Świętych, ocenił, że „nie ma w tej chwili takich planów”.

- Reklama -

„Apelujemy o to, żeby rozłożyć wizyty na cmentarzach w tych pierwszych dniach listopadowych, (…) żeby nie było to 1 listopada, tylko weekend wcześniej czy weekend później. Te osoby, które mogą pozwolić sobie, aby odwiedzić groby najbliższych niekoniecznie w niedzielę (1 listopada), ale w dzień powszedni, to namawiamy do tego” – powiedział szef KPRM.

Jak podkreślił, sprawą zasadniczą jest „zachowanie dystansu i wszystkich środków, które powinniśmy zachowywać i przestrzegać, żeby ograniczyć transmisję wirusa”.(PAP) ipa/ itm/

Nie będzie modlitwy na cmentarzach?

Stanisław Gądecki, Arcybiskup Metropolita Poznański wydał dekret dotyczący zasad bezpieczeństwa i higieny oraz duszpasterstwa w czasie pandemii koronawirusa. Według dokumentu obowiązującego w Archidiecezji Poznańskiej, należy zachęcać wiernych do indywidualnego nawiedzania cmentarzy, rozkładając odwiedziny grobów swoich bliskich na całą „oktawę” uroczystości. Duszpasterze mają rozważyć możliwość zrezygnowania z gromadzącej tłumy mszy św. na cmentarzu w dniu 1 listopada, a zamiast tego zaprosić wiernych do udziału w liturgiach sprawowanych w ciągu dnia w świątyniach. Zamiast jednej tradycyjnej procesji można zaproponować nabożeństwa za zmarłych w kolejnych dniach listopada. Ostateczne decyzje w tej kwestii zapadną najprawdopodobniej dopiero pod koniec tygodnia.

Według powyższego dokumentu, już teraz wiadomo, że w tym roku w naszym regionie nie będzie wizyty kolędowej w tradycyjnej formie. Zamiast odwiedzin przez duszpasterzy w domach, mieszkańcy mają być zapraszani do kościoła w mniejszych grupach na wieczorną mszę św., po której odbędzie się kolędowanie oraz pogadanka, poruszająca także bieżące kwestie parafialne.

Obserwuj Nas:

18,000FaniLubię
1,000ObserwującyObserwuj
1,130SubskrybującySubskrybuj

Nowe