- Reklama -
21.7 C
Szamotuły
sobota, 27 lipca, 2024
Reklama

Cześć i Chwała Bohaterom! – 98 rocznica Powstania Wielkopolskiego w Szamotułach

Cześć i Chwała Bohaterom! Jeśli takie hasło wyrywa się z kilkudziesięciu piersi i dodamy do tego płonące race użyte w patriotycznym celu, to robi to niesamowite wrażenie. Kibiców, a właściwie kiboli znamy od innej, złej strony. Wczorajsze obchody 98 rocznicy Powstania Wielkopolskiego pokazują inną, lepszą stronę tej grupy młodych ludzi i nakazuje to zastanowić się nad stygmatyzowaniem wszystkich kibiców. Młode pokolenia zawsze były główną siłą wszystkich patriotycznych zrywów narodowych. Istotne jest dobre wychowanie w rodzinie i szkole. Kibolski Klub Sportowy Nasza Wiara od kilku już lat intensywnie działa na rzecz krzewienia pamięci o Powstaniu Wielkopolskim, jak również działa na rzecz renowacji nagrobków. Ta działalność została zauważona i doceniona.

Powstanie Wielkopolskie było niedoceniane, wydaje się, że chciano nadać mu skromny, lokalny charakter. Dziś na szczęście to się zmienia i my szamotulanie możemy być dumni z naszych patriotów. Mamy wręcz obowiązek podtrzymywać wiedzę o ludziach i wydarzeniach tamtych czasów.

- Reklama -

27 grudnia br. w Szamotulskiej Bazylice odprawiona została Msza Święta dla upamiętnienia 98 rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego. W Eucharystii udział wzięli przedstawiciele władz samorządowych miasta, duża grupa młodych ludzi z biało-czerwonymi opaskami na rękach – członkowie i sympatycy KKS Nasza Wiara oraz inni mieszkańcy Szamotuł. Ks. Kanonik Mariusz Marciniak pokreślił wagę patriotyzmu, pracy dla Ojczyzny, jak powiedział, nie można tylko burzyć. Ważne jest również to, co jest potem. Zryw powstańczy był także pięknym przykładem dla późniejszych pokoleń, także dla nas. Trzeba działać, trzeba pracować dla Ojczyzny. Powiedział też, że zarówno droga tych, których wspominamy, jak i nas obecnych w kościele wiedzie ku zmartwychwstaniu. Prawdziwy patriota to także człowiek modlący się za swój kraj. Dziś nie mamy wśród nas Powstańców Wielkopolskich, ale pamiętamy o nich, o ich patriotycznym zrywie. Rolę tej pamięci podkreślał Święty Jan Paweł II, mówiąc o tym, że naród, który traci pamięć o swej przeszłości – traci swą tożsamość narodową.

Po zakończonej Eucharystii duża grupa uczestników Mszy Świętej przeszła najpierw pod pomnik Maksymiliana Ciężkiego, a później pod pomnik Powstańców Wielkopolskich, gdzie złożone zostały wiązanki biało-czerwonych kwiatów. Młodzi ludzie z KKS Nasza Wiara poprowadzili tę krótką uroczystość w imponujący sposób. Odśpiewanie wszystkich zwrotek naszego Hymnu Narodowego w świetle kilkudziesięciu rac było najważniejszym i porywającym momentem uroczystości. Należy przyłączyc się do apelu prowadzącego, aby za rok było nas więcej.

Cześć i Chwała Bohaterom – Powstańcom Wielkopolskim!

Tekst/fot. Andrzej Franke // UMiG Szamotuły

Obserwuj Nas:

19,200FaniLubię
1,000ObserwującyObserwuj
1,130SubskrybującySubskrybuj

Nowe