W 2020 roku policjanci sporządzili w sumie 128 formularzy „Niebieska Karta” (dla porównania w 2017 r. sporządzono 41 formularzy) w związku z podejrzeniem stosowania przemocy w rodzinie. Czy prawdziwe są stereotypy, że przemoc zawsze stosowana jest pod wpływem alkoholu, a pokrzywdzonymi przemocą są tylko kobiety? Poniżej prezentujemy dane statystyczne w zakresie wszczętych na terenie powiatu szamotulskiego procedur „Niebieska Karta”.
Na pewno słyszeli już państwo określenie „Niebieska Karta”. Pewnie większość wie, że to dokument, który sporządza się w sytuacji zaistnienia przemocy w rodzinie. Ale tak właściwie „Niebieska Karta”, to nie tylko dokument. Sporządzenie niniejszego formularza, wszczyna całą procedurę – ogół czynności podejmowanych i prowadzonych nie tylko przez Policję, ale i przez zespół osób będących przedstawicielami jednostek organizacyjnych pomocy społecznej, gminnych komisji rozwiązywania problemów alkoholowych, oświaty i ochrony zdrowia, w związku z uzasadnionym podejrzeniem istnienia przemocy w rodzinie.
Policja jest tylko jedną z instytucji, które mogą wszcząć w rodzinie procedurę „Niebieskie karty”. Na terenie powiatu szamotulskiego, w 2020 roku policjanci sporządzili w sumie 128 formularzy „Niebieska Karta”. W 23 przypadkach formularze dotyczyły kolejnych przypadków stosowania przemocy w rodzinie w trakcie trwającej już procedury.
Wbrew powszechnym przekonaniom, nie tylko kobiety stają się osobami dotkniętymi przemocą. Fakt jest taki, że na terenie naszego powiatu, na 148 osób pokrzywdzonych – 120 to kobiety, ale w 18 przypadkach pokrzywdzonymi byli też mężczyźni, a w 10 przypadkach – osoby małoletnie.
Mitem jest też stwierdzenie, że przemoc stosowana jest tylko w rodzinach, których członkowie nadużywają alkoholu. Na 129 podejrzanych o stosowanie przemocy w rodzinie- 89 było podejrzanych o stosowanie jej będąc pod wpływem alkoholu, a co za tym idzie, w 40 przypadkach przemoc była stosowana „na trzeźwo”.
Wartym zauważenia jest też fakt, iż przemoc, to nie tylko bicie… W wielu przypadkach sprawcy przemocy stosują różne jej formy. W 89 przypadkach odnotowano podejrzenie stosowania przemocy fizycznej, w 110 psychicznej, w 50- innego rodzaju przemoc, w 1 przypadku- przemoc seksualną, a w 3 przypadkach- przemoc ekonomiczną.
Gdzie możesz szukać pomocy, jeśli doświadczasz przemocy w rodzinie ?
- Policja ( numer alarmowy 112 lub numer stacjonarny do konkretnej jednostki Policji- kontakt do jednostek Policji z terenu powiatu szamotulskiego znajdziesz tutaj: http://szamotuly.policja.gov.pl/w26/kontakt/adresy-kpp-szamotuly )
- Prokuratura
- Ośrodki Pomocy społecznej ( Szamotuły, Wronki, Pniewy, Ostroróg, Miasto Obrzycko, Gmina Obrzycko, Duszniki, Kaźmierz)
- Służba Zdrowia
- Fundusz sprawiedliwości
- Ogólnopolski Telefon dla Ofiar Przemocy w Rodzinie – 800 12 00 02
- Kryzysowy Telefon Zaufania – 116 123