- Reklama -
1.9 C
Szamotuły
sobota, 9 grudnia, 2023

Ból kręgosłupa – choroba XXI wieku

Artykuł sponsorowany

Różnego rodzaju bóle kręgosłupa o mniejszym lub większym nasileniu to powszechne zjawisko, które obecnie określa się mianem jednej z chorób cywilizacyjnych. Specjaliści prognozują, że w tym stuleciu niemalże każda osoba będzie się zmagać z tego typu dolegliwościami. Wszystko wskazuje zatem na to, że schorzenia kręgosłupa staną się jedną z najpoważniejszych chorób. Skąd biorą się takie problemy i w jaki sposób można im zapobiegać?

Z czego wynikają bóle kręgosłupa?

Na chroniczny ból kręgosłupa skarży się ogromna liczba osób. Niestety to schorzenie pojawia się niezależnie od wieku i wpływa negatywnie nie tylko na nasze zdrowie, ale również na ogólne samopoczucie i komfort życia. Osoby zmagające się z takimi chorobami nie mogą pracować w niektórych zawodach oraz wykonywać pewnych aktywności fizycznych. Przyjmuje się, iż główną przyczyną schorzenia jest siedzący tryb życia. Jest on codziennością dla ogromnej liczby osób, które w pozycji siedzącej spędzają nie tylko 1/3 doby podczas pracy, ale również wiele godzin po powrocie do domu. To zjawisko pojawia się także u dzieci, które przez kilka godzin siedzą w szkolnych ławkach, a w domu przy biurku lub przed telewizorem czy komputerem.

Spędzanie czasu w tej pozycji w ogromnym stopniu obciąża kręgosłup. Przede wszystkim dochodzi do osłabienia siły mięśni znajdujących się w jego okolicach. Z tego względu nie są one w stanie utrzymywać obciążeń na jakie narażamy je w ciągu dnia.

W jaki sposób poradzić sobie z bólem?

Rozwiązaniem problemu jest zredukowanie do minimum czasu jaki spędzamy w pozycji siedzącej. Podczas pracy warto robić regularne przerwy, w trakcie których wstajemy i chodzimy. Osoby poruszające się komunikacją miejską powinny wybierać pozycję stojącą. Wskazane jest także szukanie alternatyw dla jazdy samochodem, np. w postaci spaceru czy jazdy na rowerze. Bóle kręgosłupa występują w dużo mniejszym zakresie u osób aktywnych fizycznie. Rodzaj aktywności można dopasować do swoich preferencji. W przypadku silnych dolegliwości, niezbędna jest stała kontrola lekarska.

Artykuł sponsorowany

Obserwuj Nas:

17,100FaniLubię
1,060ObserwującyObserwuj
1,080SubskrybującySubskrybuj

Nowe

- Reklama -