- Reklama -
9.3 C
Szamotuły
czwartek, 22 lutego, 2024

Dlaczego śnieg na dachu jest niebezpieczny?

Artykuł sponsorowany

Dach każdego budynku, bez względu na jego przeznaczenie (mieszkalne, usługowe, magazynowe lub biurowe), ma określoną wytrzymałość, nazywaną również nośnością. Po przekroczeniu tego parametru ryzyko częściowego lub całkowitego uszkodzenia gwałtownie wzrasta. Z tego powodu w trakcie zimy regularne odśnieżanie dachów jest jedynym skutecznym sposobem ochrony ludzi, mienia i zwierząt.

Odśnieżanie dachów – podstawowe informacje

Obfite opady śniegu mogą w krótkim czasie doprowadzić do sytuacji, w której dach zostanie pokryty grubą warstwą białego puchu. Takie określenie w stosunku do śniegu jest niezwykle mylące, ponieważ w przeciwieństwie do prawdziwego puchu, śnieg (czyli zamrożona woda) jest bardzo ciężki. Warto również zwrócić uwagę, że śnieg przeważnie pokrywa dach w nierównomierny sposób. Jest to związane m.in. z działaniem wiatru i innych czynników.

Oznacza to, że dach w wybranych obszarach może być kilkukrotnie bardziej obciążony niż w innych. Regularne odśnieżanie dachu to sprawdzony i przede wszystkim skuteczny sposób na bezpieczne pozbycie się zalegającego śniegu (i lodu), który obciąża całą konstrukcję budynku.

Jak często należy odśnieżać dach?

Nie sposób precyzyjnie odpowiedzieć na to pytanie, ponieważ częstotliwość usuwania śniegu jest uzależniona od kilku czynników. Pierwszy z nich to pogoda. Im opady śniegu są częstsze i bardziej intensywne, tym dach musi być odśnieżany częściej. Kolejną kwestią jest nachylenie dachu, a także jego powierzchnia. Najbardziej narażone na zalegający śnieg są dachy wyróżniające się dużą powierzchnią i bardzo małym spadkiem.

Dlaczego? Przede wszystkim ze względu na fakt, że na takiej konstrukcji spadający śnieg zalega w całości. Natomiast z dachów spadzistych niekiedy (nie zawsze) osuwa się samoistnie pod wpływem grawitacji. Właściciele lub zarządcy budynków są zobowiązani do stałego monitorowania pokrywy śniegu zalegającej na dachu. W razie jakichkolwiek wątpliwości należy skonsultować się z firmą specjalizującą się w odśnieżaniu dachów.

Zadzwoń już dziś: K2Team – odśnieżanie dachów Poznań

Artykuł sponsorowany

Obserwuj Nas:

18,000FaniLubię
1,060ObserwującyObserwuj
1,200SubskrybującySubskrybuj

Nowe

- Reklama -