- Reklama -
23 C
Szamotuły
poniedziałek, 17 czerwca, 2024
Reklama

Bezpieczny start na drodze – wskazówki dla młodego kierowcy

Artykuł sponsorowany

Zdałeś egzamin na prawo jazdy i kupujesz swój pierwszy samochód? Poza rejestracją pojazdu czeka Cię jeszcze jedno ważne zadanie. Jest nim zakup polisy ubezpieczeniowej OC, która jest obowiązkowa. Zapewnia ona ochronę Tobie i innym uczestnikom ruchu drogowego w razie kolizji lub innego zdarzenia. Sprawdź, jak krok po kroku przejść przez wszystkie formalności i na co zwrócić uwagę przy wyborze ubezpieczenia.

Jakie dokumenty wymagane są przy rejestracji samochodu?

Chcąc zarejestrować samochód, należy dokonać w miejscu swojego zamieszkania. W praktyce oznacza to wybór urzędu w miejscu, w którym przebywa się przez zdecydowaną większość dni w roku. Warto zauważyć, że miejsce zamieszkania rejestrującego pojazd może być inne niż miejsce jego zameldowania. To drugie nie ma w tym przypadku większego znaczenia.

Przy rejestracji samochodu w urzędzie, konieczne jest przedstawienie kompletu dokumentów. Brak któregokolwiek z nich oznaczać będzie konieczność ponownego przyjścia do placówki. Wymagane są:

  • wniosek o rejestrację pojazdu, jego wzór można pobrać ze strony urzędu,
  • zgoda na przetwarzanie danych osobowych, dokument do pobrania ze strony urzędu,
  • dowód własności rejestrowanego samochodu, należy przedstawić fakturę VAT, umowę sprzedaży, darowizny czy jakikolwiek inny dokument potwierdzający, że rejestrowany pojazd jest własnością danej osoby,
  • zaświadczenie o ważności badań technicznych, jeżeli w dowodzie rejestracyjnym nie ma adnotacji o wykonanym badaniu technicznym, co może wynikać z faktu sprowadzenia samochodu zza granicy, to konieczne jest przedstawienia dokumentu, jakim jest przegląd zerowy,
  • pełnomocnictwo, jeżeli to inna osoba przystępuje do rejestracji pojazdu w imieniu właściciela,
  • dokument potwierdzający tożsamość.

 

W przypadku rejestrowania samochodu sprowadzanego z innego kraju potrzebny będzie dodatkowo dokument odprawy celnej i potwierdzenie zapłaty za akcyzę. Jeżeli auto zostało sprowadzone bez tablic rejestracyjnych, wówczas stosowny dokument potwierdzający ten stan rzeczy również powinien być dostarczony do urzędu.

Cena rejestracji samochodu jest stała. Wnioskujący o rejestrację musi pokryć koszt wydania tablic rejestracyjnych, dowodu rejestracyjnego, pozwolenia czasowego, nalepki legalizacyjnej oraz opłaty ewidencyjnej. Łącznie zarejestrowanie samochodu kosztuje 161,50 zł. Kierowca może pozostać przy rejestracji, jaką samochód miał dotychczas, wówczas koszt zmniejszy się do kwoty 81 zł, a jeżeli dodatkowo nie ma konieczności wydawania tymczasowego pozwolenia, wówczas całkowity wydatek to 67 zł. Co ciekawe, można także zamówić sobie personalizowaną tablicę rejestracyjną. To jednak kosztuje 1000 zł. Niezbędne informacje dotyczące poszczególnych wydatków przy rejestracji pojazdu można znaleźć na stronie: https://rankomat.pl/samochod/ile-kosztuje-rejestracja-samochodu.

Co grozi za brak rejestracji samochodu w wyznaczonym terminie?

Osoba sprzedająca pojazd musi zgłosić ten fakt w urzędzie, podobnie jak jego nabywca. Młody kierowca, który zdecydował się na zakup pierwszego samochodu, powinien pamiętać o obowiązku rejestracji, który wynika z art. 74a ust. 4 pkt 2 ustawy o prawie drogowym. Ma na to jednak dostatecznie dużo czasu, bo aż 30 dni od daty zakupu auta. Za niezgłoszenie zakupu samochodu lub przekroczenie wskazanego terminu grozi kara grzywny od 200 do nawet 1000 zł. Nie warto więc narażać się na dodatkowe wydatki.

Pierwszy samochód młodego kierowcy. Jak wybrać, aby zaoszczędzić na OC?

Poza rejestracją auta bardzo ważną kwestią jest zakup ubezpieczenia OC. Czy to duży wydatek? To zależy od kilku czynników. Statystyki zdarzeń drogowych pokazują, że młodzi kierowcy w wieku od 18 do 25 lat są najczęstszymi sprawcami kolizji. Oznacza to, że muszą oni liczyć ze znacznie wyższymi stawkami za polisę, niż ma to miejsce w przypadku kierowców z wieloletnim stażem. Poza wiekiem właściciela pojazdu to sam samochód wpływa na wysokość ubezpieczenia OC. Jego zakup powinien być więc przemyślany. Więcej informacji na temat najlepszego auta dla młodego kierowcy znajdziesz na stronie: https://rankomat.pl/samochod/pierwszy-samochod-dla-mlodego-kierowcy.

Marki aut, które są popularne wśród młodych kierowców to BMW oraz Audi. Jednak takie auta widnieją w cennikach towarzystw ubezpieczeniowych na najwyższych pozycjach, jeżeli chodzi o kwestię ubezpieczenia. Najkorzystniejszą opcją jest zakup pojazdu marki Fiat i Skoda. Na wysokość składki wpływa również moc silnika samochodu, rocznik czy sam przebieg. Chcesz poznać orientacyjny koszt polisy przed zakupem pojazdu? Warto posłużyć się darmowym kalkulatorem internetowym. Wpisując tam parametry auta, można uzyskać informacje dotyczące przewidywanej kwoty za polisę OC.

W przypadku pierwszego samochodu warto także zastanowić się nad zakupem wspólnie z członkiem rodziny, który jest doświadczonym kierowcą i zgromadził już zniżki za bezszkodową jazdę. W ten sposób można korzystać z jego przywilejów, a w międzyczasie budować swoją historię w towarzystwie ubezpieczeniowym. To jednak z najczęściej wybieranych opcji w przypadku młodych kierowców.

 

 

 

Artykuł sponsorowany

Obserwuj Nas:

18,900FaniLubię
1,060ObserwującyObserwuj
1,200SubskrybującySubskrybuj

Nowe

- Reklama -