- Reklama -
13.5 C
Szamotuły
poniedziałek, 25 listopada, 2024
Reklama

Będą konsultacje w sprawie finansowania programu in vitro. „Czy następnym pańskim pomysłem będzie eutanazja dla osób starszych i chorych?”

Rada Miasta i Gminy Szamotuły przyjęła wczoraj projekt uchwały w sprawie przeprowadzenia konsultacji z mieszkańcami Miasta i Gminy Szamotuły w sprawie opracowania i przyjęcia programu polityki zdrowotnej dotyczącego leczenia niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego – in vitro dla mieszkańców gminy Szamotuły.

Pierwotnie konsultacje miały zostać przeprowadzone w grudniu, ale przez pandemię i konieczność zapewnienia możliwości głosowania osobom nie posiadającym dostępu do sieci, prawdopodobnie odbędą się dopiero w przyszłym roku. Głosowanie odbędzie się w formie elektronicznej z wykorzystaniem portalu do głosowania. Każdy mieszkaniec gminy Szamotuły będzie mógł zagłosować tylko jeden raz, zaznaczając odpowiedź „TAK” lub „NIE” na następujące pytanie: „Czy Pan/Pani zgadza się na opracowanie i przyjęcie programu polityki zdrowotnej dotyczącej leczenia niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego – in vitro dla mieszkańców Miasta i Gminy Szamotuły?”.

- Reklama -

Głosowanie, choć dotyczyło tylko konsultacji, a nie samego finansowania in vitro, wzbudziło na sesji dużo kontrowersji. Radni z opozycji chcieli głosowanie przełożyć ze względu na wątpliwości prawne, światopoglądowe i stan finansów gminy. Nie zabrakło również osobistych ataków w kierunku głównego pomysłodawcy projektu, Bartosza Węglewskiego – Czy następnym pańskim pomysłem będzie eutanazja dla osób starszych i chorych? – pytał radny Tomasz Łączkowski. „Jeśli dopuścimy do tego, że dziś będzie się konsultować prawo do zamrażania poczętych ludzi, to za 10 lat będą chcieli konsultować prawo do skracania naszego życia” – mówił na sesji Łukasz Heckert. Natomiast radny Paweł Łączkowski stwierdził, iż „in vitro nie jest metodą leczenia, ale ewentualnym stwarzaniem szansy na zajście kobiety w ciążę i to nie ze 100 procentową pewnością”. „In vitro to nie leczenie.” – stwierdził Paweł Łączkowski.

-Mówimy o tym, aby dać szansę ludziom wypowiedzieć się w kwestii in vitro. Nie wiem dlaczego radny Tomasz Łączkowski próbuje wpychać w moje usta eutanazję, bo to już brakuje mi słów żeby wypowiedzieć się w tej kwestii – odpierał zarzuty opozycji Bartosz Węgleswki.

Ostatecznie wszystkie wnioski o odłożenie głosowania zostały odrzucone. Większość radnych zagłosowała za przyjęciem projektu uchwały o konsultacjach ws. in vitro (10 radnych było za, 8 przeciw). Koszt konsultacji nie jest znany, radny Bartosz Węglewski stwierdził, że będzie to kwota rzędu kilku tysięcy złotych.

Pod koniec 2019 roku wprowadzenie pilotażowego programu wsparcia rodzin starających się o dzieci metodą zapłodnienia in vitro zaproponowali „Obywatele dla Gminy”. Reakcje mieszkańców były różne, w większości pozytywne.

Bardzo negatywny stosunek do finansowania metody in vitro przez Gminę wyrazili proboszczowie szamotulskich parafii. Więcej informacji w artykule: Gm. Szamotuły. Ostra reakcja Kościoła ws. propozycji finansowania in vitro. „Samorządowcy kierują się ku cywilizacji śmierci”

2 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze Popularne
Inline Feedbacks
Pokaż wszystkie komentarze

Obserwuj Nas:

20,200FaniLubię
1,000ObserwującyObserwuj
1,130SubskrybującySubskrybuj

Nowe