Dziedzictwo kulturowe to materialny i duchowy dorobek poprzednich pokoleń. Tak, z szacunku do przodków i historii, Szamotulski Ośrodek Kultury w 2016 r. podjął się działań zmierzających do utrwalenia wiedzy o regionalnej kulturze zawartej w najważniejszym z ludowych obrzędów, w „Weselu szamotulskim”. Poparło je wówczas prawie 400 osób. Krajowa lista niematerialnego dziedzictwa kulturowego jest jedną z form jego ochrony. Jest spisem przejawów żywego dziedzictwa niematerialnego z terenu całego kraju. Wśród nich, przed rokiem znalazły się „Tradycje weselne z Szamotuł i okolic”.
Wiceminister kultury Magdalena Gawin podczas uroczystej Gali Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego w Teatrze Stanisławowskim w Łazienkach Królewskich jaka odbyła się 22 października powiedziała – nie można mówić o kulturze bez uwzględnienia jej niematerialnego i duchowego wymiaru – tradycji, obrzędów, pieśni, tańców, czy rzemiosła. Wartość tych zjawisk jest nie do przecenienia, ponieważ buduje poczucie tożsamości.
Podczas uroczystości wręczone zostały decyzje o wpisaniu 15 zjawisk dziedzictwa. Szamotuły reprezentował przedstawiciel depozytariuszy Piotr Michalak wraz z delegacją Zespołu Folklorystycznego „Szamotuły”. – Na gali Oskarów byłby czas na podziękowania dla rodziców, a na tej gali pragniemy podziękować szamotulanom za to, że ich ogromne poparcie społeczne dla idei wpisania „Wesela szamotulskiego” na Krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego dało nam mandat i siły do działań na rzecz tego wpisu. Dziękujemy pani wiceminister, kapitule oceniającej za to, że docenili potencjał naszego Wesela, że dokonali wpisu i dzisiaj możemy znaleźć się w tak zacnym towarzystwie – zaznaczył odbierając decyzję o wpisie Piotr Michalak.
Podczas gali zaprezentowali się przedstawiciele wpisanych na listę zjawisk niematerialnego dziedzictwa. Szczególnego charakteru uroczystości nadali dudziarze z Wielkopolski oraz z Żywca, multiinstrumentalista Józef Broda i gajdosze ze Śląska a także Biskupiański Zespół Folklorystyczny z Domachowa i okolic.
Przypominamy, że dzięki wnioskowi, jaki złożyliśmy w Ministerstwie, na realizację zadania otrzymaliśmy dofinansowanie w wysokości 25 tysięcy złotych. Projekt zakładał realizację kilku przedsięwzięć które mają sprawić, by „Tradycje weselne z Szamotuł i okolic” oddziaływały twórczo i integrująco na kolejne pokolenia mieszkańców regionu. W ramach projektu przeprowadziliśmy wśród uczniów szkół podstawowych i ostatnich roczników gimnazjów z terenów wiejskich i miejskich gminy pokazy edukacyjne. Podczas dni miasta w ramach happeningu „Tańczymy na plyndzu” uczyliśmy prostych kroków szamotulskich tańców. Przeprowadziliśmy też cykl otwartych warsztatów z tańca, śpiewu, muzyki ludowej i wykonywania czepków szamotulskich, odkrywających piękno i potencjał obrzędu. Pokaz sceniczny „Wesela” Zespół Folklorystyczny „Szamotuły” przedstawił podczas dożynek gminno-powiatowych. W ramach projektu, wydaliśmy 500 egz. publikacji dla najmłodszych „Ubieranki szamotulskie krok po kroku”, która w ciekawy sposób pokazuje i uczy przez zabawę jak wygląda tradycyjny strój szamotulski. Niebawem nastąpi kolportaż wydawnictwa do szkół, bibliotek i instytucji kultury w regionie szamotulskim. Ostatnim elementem projektu jest strona internetowa www.weseleszamotulskie.pl zapewniająca nieograniczony dostęp do wiedzy o obrzędzie. Zadanie zostało zrealizowane z programu kultura ludowa i tradycyjna.
SzOK