Scrapbooking jest to kreatywna sztuka tworzenia oraz dekorowania przedmiotów mających dla nas szczególne znaczenie np. albumów i pamiątek rodzinnych. Jest to zajęcie manualne, z którym powinien poradzić sobie każdy, wystarczy odrobina cierpliwości i zapału do działania. Ograniczać nas może jedynie nasza kreatywność. Dzięki scrapbookingowi, przedmioty które są dla nas wartościowe mogą zyskać całkowicie nowy kształt, formę i być wyeksponowane w reprezentatywnym miejscu w naszym domu.
Historia scrapbookingu
Za ojców scrapbookingu uznaje się Marka Twaina i Thomasa Jeffersona. Sztuka ta miała na celu, przekazanie tradycji i zwyczajów w formie obrazów. Rozpowszechniła się w momencie, gdy druk stał się powszechnie dostępny. Za przełom można uznać, pojawienie się pierwszych zdjęć, a co za tym idzie albumów z fotografiami. Zdobiąc albumy ścinkami gazet oraz dodając specyficzne informacje, kto jest na zdjęciu oraz gdzie zostało zrobione – wówczas albumy przybierały obraz pięknie udekorowanych pamiętników.
Jak scrapbooking wygląda obecnie?
Scrapbooking wywodzi się z USA i to wciąż ten kraj skupia w sobie największą liczbę fanów tego rodzaju sztuki. W chwili obecnej stał się wielomiliardowym przemysłem, wciąż powstają nowe produkty oraz techniki upiększania. Scrapbooking dotarł również do Polski i od kilkunastu lat prężnie rozwija się również w naszym kraju. Istnieje mnóstwo blogów osób zajmujących się tą dziedziną, które wzajemnie się inspirują. W 2008 roku w Polsce odbył się pierwszy zlot fanów Scrapbookingu. Chociaż jest to zajęcie kojarzone przede wszystkim z kobietami, również można spotkać mężczyzn, którzy z powodzeniem podążają tą drogą. Powstały również sklepy scrapbookingowe, które oferują specjalistyczny asortyment ściśle związany z tego rodzaju przyozdabianiem, tworzeniem.
Techniki tworzenia
Scrapbooking nie stoi w miejscu, wciąż ewoluuje przybierając nowe formy. Autorzy dzieł nie ograniczają się już do albumów fotograficznych. Do najpopularniejszych form scrapbookingu w chwili obecnej oprócz albumów na fotografie możemy zaliczyć: kartki okolicznościowe, zaproszenia na różnego rodzaju uroczystości, ramki na zdjęcia, foldery, kalendarze, planery, pamiętniki. Jednak jeszcze raz należy zaznaczyć, że scrapbooking nie ma żadnych reguł, a zasady tworzenia są otwarte. Nie możemy się w żaden sposób ograniczać, powinniśmy puścić wodzę fantazji i wykazać się kreatywnością. Tak naprawdę od nas samych zależy jak będzie wyglądać nasze skończone dzieło.
Materiały do skrapowania, od czego zacząć?
Jak wcześniej zostało wspomniane, wraz z rozwojem sklepów scrapbookingowych, wprowadzane są coraz to nowe produkty. Podstawowymi materiałami do rozpoczęcia przygody ze scrapbookingiem są: wzorzysty, ozdobny papiery, formy silikonowe i masy plastyczne, kleje i taśmy, trymery, naklejki, brokaty, ozdobne nity oraz urządzenia do ich mocowania. Do bardziej skomplikowanej twórczości wymagane będą: pieczątki dekoracyjne, farbki, pisaki, szablony, wykrojniki do papieru i inne media plastyczne. Gdy już skompletujemy potrzebne materiały, możemy zabrać się do pracy. Inspiracji możemy szukać na forach internetowych, blogach oraz stronach poświęconych scrapbookingowi.
Wykrojniki i maszyny tnąco wytłaczające
Oddzielny akapit warto poświęcić maszynom tnąco-wytłaczającym i powiązanymi z nimi wykrojnikami. Najbardziej popularną maszynką jest sizzix big shot, uwielbiana przez skraperki. Urządzenie polecane jest zarówno nowicjuszom, jak i osobom bardziej zaawansowanym. Dzięki takiej maszynie jesteśmy w stanie wycinać i wytłaczać kształty przy pomocy gotowych wykrojników. Gama wykrojników jest naprawdę szeroka, mnogość producentów sprawia, że w sklepach scrapbookingowych naprawdę mamy duży wybór i każdy znajdzie coś dla siebie. Wykrojniki sprawią, że nasze dzieła staną się bardziej barwne i urozmaicone.
Scrapbooking – po prostu się dobrze baw
Pamiętajmy, że to praktyka czyni mistrza, nie porównujmy się więc z początku do profesjonalistów, zajmujących się tym tematem od lat. Dążmy jednak do osiągnięcia takiego poziomu. Uruchom swoją wyobraźnię, bądź cierpliwa, a z czasem Twoje dzieła będą prawdziwą sztuką. Twoje wspomnienia zostaną „opakowane” w piękny sposób i dostarczą wiele radości na lata. Skrapowanie świetnie rozwija zdolności manualne i pobudza wyobraźnie. Niech scrapbooking stanie się Twoim hobby, daj mu tylko szansę.
Artykuł sponsorowany