- Reklama -

Co powinno znaleźć się w koszyczku wielkanocnym? Tradycja i symbolika święconki

Wielkanocny koszyczek, zwany także święconką, to jeden z najbardziej rozpoznawalnych i lubianych elementów polskich świąt wielkanocnych. W Wielką Sobotę wierni przynoszą do kościoła pięknie przystrojone koszyczki z potrawami, które zostają poświęcone i później trafiają na wielkanocny stół. Ale co tak naprawdę powinno się w nim znaleźć? Oto tradycyjne składniki i ich symbolika:

1. Jajka

To nieodłączny element święconki. Symbolizują nowe życie, odrodzenie i nadzieję. Najczęściej wkładamy do koszyczka pisanki – kolorowo zdobione jajka – które są także piękną dekoracją.

2. Chleb

Jest znakiem ciała Chrystusa oraz symbolem codziennego pożywienia i dostatku. W koszyczku najczęściej umieszcza się niewielki kawałek chleba, np. kromkę lub bułeczkę.

3. Sól

Oznacza oczyszczenie, trwałość i prawdę. Jest także symbolem ochrony przed zepsuciem i złem. Wkładana do koszyczka w małym pojemniczku lub woreczku.

4. Wędliny

Symbolizują dobrobyt, zdrowie i dostatek. Najczęściej do koszyczka trafiają kawałki kiełbasy, szynki lub boczku – jako znak zakończenia postu i radości ze Zmartwychwstania.

5. Chrzan

To symbol siły i energii, a także pokonania goryczy męki Chrystusa. W koszyczku może się znaleźć w postaci korzenia lub jako przyprawa.

6. Ciasto

Zwykle dodaje się mały kawałek wielkanocnej babki – symbolu doskonałości i umiejętności. To też znak radości i świątecznej obfitości.

7. Baranek wielkanocny

Zazwyczaj wykonany z cukru, masła lub ciasta, często z czerwoną chorągiewką. Jest symbolem Zmartwychwstałego Chrystusa – Baranka Bożego.


Koszyczek wielkanocny powinien być przystrojony białą serwetką i zielonymi gałązkami – np. bukszpanu, który symbolizuje życie i odradzającą się przyrodę. Dbałość o jego wygląd to nie tylko wyraz tradycji, ale i radości z nadchodzącego święta.

Niezależnie od tego, czy wybierzemy się z nim do kościoła, czy poświęcimy go w domu – najważniejsze, by wielkanocny koszyczek był wyrazem naszej wiary, nadziei i rodzinnych tradycji.

Może Cię zainteresować

Obserwuj Nas:

22,560FaniLubię
1,000ObserwującyObserwuj
1,130SubskrybującySubskrybuj

Nowe

Polecamy