W lipcu w wielu miejscach Szamotuł pojawiły się nowe znaki oraz tablice zmieniające zasady korzystania z chodników i jezdni przez rowerzystów.
Sporo mieszkańców Szamotuł często narzeka na rowerzystów, którzy zamiast korzystać z jezdni lub drogi rowerowej, jeżdżą po chodnikach. Okazuje się, że po zmianach wprowadzonych w lipcu przez urzędników, w wielu miejscach stało się to całkowicie legalne.
Jak zmiany wyjaśnia UMiG? Andrzej Franke: w celu poprawy bezpieczeństwa ruchu rowerzystów wprowadzono w miesiącu lipcu przedmiotowe znaki ciągów pieszo-rowerowych na ulicach: Wroniecka, Dworcowa, Rynek, Braci Czeskich, Ratuszowa, Pl. Sienkiewicza, Szczuczyńska, Targowa.
Jak korzystać z jezdni i chodników poruszając się rowerem?
Znak ten oznacza drogę, na której dopuszcza się tylko ruch pieszych i rowerzystów. Kierujący rowerem jest obowiązany korzystać z drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów, jeśli są one wyznaczone dla kierunku, w którym się porusza lub zamierza skręcić. Rowerzysta jadący ciągiem rowerowo-pieszym musi zachować szczególną ostrożność i ustępować miejsca pieszym. Oddzielone pionową kreską symbole umieszczone na znaku określają, którą stroną powinien poruszać się pieszy, a którą rowerzysta. Jeśli kreska jest pozioma, ruch odbywa się na całej powierzchni.
Tabliczka „Dopuszcza się ruch rowerzystów” nie zobowiązuje rowerzysty do jazdy rowerem po chodniku, a jedynie dopuszcza możliwość jazdy pod warunkiem ustępowania pierwszeństwa pieszym. Kierujący rowerem może korzystać również z jezdni.
Kiedy można jechać po chodniku, na którym nie ma znaków zezwalających na ruch rowerów?
- Kiedy rowerzysta opiekuje się osobą w wieku do 10 lat kierującą rowerem;
- gdy szerokość chodnika wzdłuż drogi, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością większą niż 50 km/h, wynosi co najmniej 2 m i brakuje wydzielonej drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów;
- gdy warunki pogodowe zagrażają bezpieczeństwu rowerzysty na jezdni (śnieg, silny wiatr, ulewa, gołoledź, gęsta mgła).