- Reklama -
2 C
Szamotuły
sobota, 23 listopada, 2024
Reklama

Szamotuły. Wczoraj odbyła się konferencja z wojewodą, dzisiaj ruszył punkt zbiórki darów

W niedzielę 27 lutego samorządowcy odbyli wideokonferencję z wojewodą wielkopolskim. Tematem rozmów była koordynacja pomocy humanitarnej przekazywanej na Ukrainę.

Wielkopolskie samorządy będą przyjmować uchodźców przekraczających granicę w województwie lubelskim

Jednym z pierwszych kroków podjętych w celu zapewnienia pomocy dla uchodźców z Ukrainy było przygotowanie przez samorządy na polecenie wojewody wielkopolskiego propozycji lokalizacji, które mogłyby stać się miejscami tymczasowego pobytu dla ukraińskich obywateli. Takie miejsca zostały wyznaczone we wszystkich gminach powiatu szamotulskiego.

- Reklama -

– Jesteśmy przygotowani do przyjmowania obywateli Ukrainy, którzy coraz liczniej pojawiają się w Polsce. My tutaj, w Wielkopolsce, będziemy przyjmować uchodźców, którzy będą przekraczać granicę w województwie lubelskim. W przypadku sygnału o zapotrzebowaniu, który otrzymujemy z Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego, te osoby są kierowane w wyznaczone miejsca i wraz z zapełnianiem się tych miejsc będą uruchamiane kolejne – mówił wojewoda wielkopolski Michał Zieliński.

Wojewoda deklarował, że Wielkopolska przyjmie każdego, kto będzie potrzebował pomocy.

Koordynacja pomocy humanitarnej

– Mobilizacja Polaków w ostatnich dniach jest niezwykle budująca. Jako społeczeństwo zdajemy wielki egzamin z solidarności. Ta pomoc musi być jednak organizowana w sposób przemyślany, skoordynowany i dostosowany do obecnych potrzeb oraz możliwości. Dlatego proszę o niewysyłanie na własną rękę pomocy na Ukrainę, ponieważ nie będzie możliwości jej skutecznego przekazania – apeluje wojewoda.

Centralnym koordynatorem pomocy humanitarnej w Wielkopolsce jest Wielkopolski Urząd Wojewódzki. Na poziomie ogólnopolskim jest to Rządowa Agencja Rezerw Strategicznych, która będzie mogła dostarczyć pomoc na Ukrainę W starostwach powiatowych powstaną huby, do których oddolne inicjatywy będą zgłaszać chęć przekazania darów lub zaoferowania wsparcia. Następnie posegregowane w starostwach dary zostaną dostarczone do wojewódzkiego hubu, skąd Urząd zorganizuje całą logistykę i transport do krajowego hubu w województwie lubelskim. Stamtąd dary trafią na Ukrainę.

Zbiórki organizowane na rzecz uchodźców przebywających na terenie powiatu szamotulskiego będą koordynowane przez urzędy gmin. Informację o osobach, które nie mają zagwarantowanego miejsca pobytu, należy przekazywać do lokalnych instytucji pomocy społecznej (OPS, PCPR), które przekażą je do Urzędu Wojewódzkiego.

W gminie Szamotuły ruszył punkt zbiórki darów

Dzisiaj w Szamotulskim Ośrodku Kultury uruchomiono punkt zbiórki darów na rzecz Ukrainy. Dary będą przyjmowane od poniedziałku do piątku od godz. 8.00 do 20.00.

Najważniejsze potrzeby:

Leki: przeciwbólowe, antybiotyki szerokiego spektrum, preparaty antyhistaminowe, preparaty spazmolityczne, roztwór amoniaku, kwas borowy, preparaty przeciwszokowe, antyseptyki, bandaże oraz opatrunki, środki dezynfekcyjne, chirurgiczne maseczki oraz rękawiczki, środki do oczyszczenia wody i taktyczne opaski uciskowe.

Rzeczy: hełmy kewlarowe, kamizelki kuloodporne, śpiwory, noktowizory, krótkofalówki, reflektory, ciepłe ubranie, kurtki, koce, materace, spacerówki, skarpety, obuwie, materace, generatory prądu.

Środki higieny osobistej: pasty do zębów, szczoteczki do zębów, pieluchy jednorazowe dla dzieci i dorosłych, wkładki higieniczne, grzebienie, ręczniki papierowe, ręczniki z mikrofibry.

Żywność: woda, żywność z długim terminem przydatności do spożycia, żywność błyskawiczna, batoniki energetyczne, owoce suszone, orzechy, konserwy, kasze błyskawiczne, mieszanki dla dzieci.

Obserwuj Nas:

20,200FaniLubię
1,000ObserwującyObserwuj
1,130SubskrybującySubskrybuj

Nowe