Jadłodzielnie to punkty służące do nieodpłatnej wymiany żywności pomiędzy użytkownikami w ramach foodsharingu.
Z jadłodzielni warto skorzystać zwłaszcza, gdy posiadamy jedzenie, którego sami nie jesteśmy w stanie zagospodarować.
Tuż przed świętami, 22 grudnia, otwarto pierwszą jadłodzielnię w gminie Szamotuły. Kontenerowy punkt wymiany żywności zlokalizowany jest przed budynkiem Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych „Integracja i Rehabilitacja” (za parkingiem Apteki przy Kościele).
-To miejsce, w którym jest lodówka i regał na artykuły nie wymagające przechowywania w niskiej temperaturze, jak pieczywo czy owoce. Wszystkie elementy jadłodzielni znajdują się w kontenerze, do którego całą dobę można dostarczyć produkty żywnościowe lub częstować się nimi, oczywiście anonimowo. Na dobry początek w produkty spożywcze wyposażył jadłodzielnie Bank Żywności z Poznania, a pierwszą szamotulanką, która przyniosła do jadłodzielni własnoręcznie zrobione potrawy była wicedyrektor OPS Maria Przybylska – informuje Urząd Miasta i Gminy.
Ośrodek Pomocy Społecznej w Szamotułach pozyskał na to zadanie dofinansowania z konkursu „Wielkopolska Jadłodzielnia” w wysokości 16,8 tys. złotych. Całkowita kwota inwestycji to około 21 tys. złotych. Obsługą punktu zajmują się pracownicy Ośrodka Pomocy Społecznej.
Warto zaznaczyć, że jadłodzielnie funkcjonują też we Wronkach. Tam zostały jednak uruchomione dzięki prywatnej inicjatywie.
Co można przynieść do jadłodzielni?
Ośrodek Pomocy Społecznej w Szamotułach opublikował ulotkę z informacjami, jakie produkty będzie można zostawić w punkcie.