O tym, że Kościół nie akceptuje in vitro wiedzą wszyscy. Swoją dezaprobatę dla pomysłu finansowania in vitro przez szamotulski samorząd wyrazili proboszczowie miejskich parafii.
Pod koniec 2019 roku wprowadzenie pilotażowego programu wsparcia rodzin starających się o dzieci metodą zapłodnienia in vitro zaproponowali „Obywatele dla Gminy”. Reakcje były różne, w większości pozytywne. Program, w zależności od stanu finansów gminy, mógłby zostać wprowadzony w przyszłym roku. Radny Bartosz Węglewski chce, aby ewentualne wprowadzenie programu było poprzedzone konsultacjami społecznymi. Stanowisko samorządu w tej sprawie wciąż nie jest znane.
5 października proboszczowie szamotulskich parafii – ks. Mariusz Marciniak i o. Eryk Katulski przekazali burmistrzowi Szamotuł pismo, w którym zajmują stanowisko odnośnie finansowania programu in vitro w gminie. List oraz ulotka z informacją na temat in vitro były rozdawane dzisiaj przed kościołem.
Poniżej treść pisma skierowanego przez szamotulskie parafie do Urzędu Miasta i Gminy.
Wersja tekstowa:
Jako proboszczowie szamotulskich Parafii wyrażamy naszą dezaprobatę wobec próby wprowadzenia w Mieście i Gminie Szamotuły pilotażowego programu In vitro z jednoczesnym uwzględnieniem dotacji w budżecie na 2021 r. na ten cel 100 tys. złotych.
Ubolewamy, że w roku Jubileuszowym 50-lecia koronacji ikony Matki Bożej Pocieszenia Szamotuł Pani, Chluby naszego Miasta i Gminy samorządowcy w Szamotułach kierują się ku cywilizacji śmierci, przed którą bardzo często przestrzegał umiłowany nasz rodak św. Jan Paweł II Wielki. Wiadomo przecież, że przy zapłodnieniu in vitro nie tylko dochodzi do poczęcia dziecka, istnieje skutek uboczny, zamraża się istoty żyjące, a w ostatecznym procesie prowadzi to do zabicia ludzkich istnień. Czyżby proponowany program pilotażowy miałby być „wotum wdzięczności” Szamotulan za dzieło koronacji sprzed 50 lat, które dokonało się w obecności Prymasa Polski Stefana Kardynała Wyszyńskiego oraz wielotysięcznego tłumu wiernych ( około70 tyś.)? Rok 2020 w naszym mieście to rok nawiedzenia kopi Matki Bożej Częstochowskiej Królowej Polski, czy Szamotulan nie stać na godniejszy prezent dla naszej Królowej?
Uważamy, że w/w fundusz można by spokojnie wykorzystać pomagając chociażby istniejącym już Domom Dziecka na terenie naszego Miasta i Gminy Szamotuły. Istnieje także wiele problemów życia rodzinnego, które także wymagają pomocy finansowej. Leczenie bezdzietności metodą naprotechnologii oraz proces adopcyjny to rozwiązania, które nie ranią żadnych istot ludzkich, a pomagają rozwiązać problem rodzicielstwa.
Zwracamy się do Pana Burmistrza, aby stanowczo przeciwstawił się tym, którzy pragną zmarnować dziedzictwo patriotyczno-religijne mieszkańców Szamotuł. Prosimy, aby Pan Burmistrz wstrzymał wszelkie działania dotyczące wprowadzenia programu in vitro w Mieście i Gminie Szamotuły, który jest złą drogą rozwiązania problemu bezdzietności dla wielu przyszłych matek i ojców.