- Reklama -
0.8 C
Szamotuły
piątek, 22 listopada, 2024
Reklama

Kindness Day w „Rolniku” [ZDJĘCIA]

KINDNESS DAY to święto dobroci i życzliwości – obchodzone corocznie (od 2010 r.) w Wielkiej Brytanii, a polegające na propagowaniu czynienia dobra na szeroką skalę. W 2011 roku została założona organizacja KINDNESS UK – zajmująca się koordynowaniem działań rozpowszechniających dobre uczynki. Pomysłodawcą i założycielem organizacji jest David Jamilly, który gorąco zachęca by każdy dzień był wypełniony dobrocią i życzliwością. David przesłał specjalnie dla Zespołu Szkół nr 2 w Szamotułach tzw. School Pack- z przykładami dobrych praktyk.

Brytyjczycy świętują już po raz dziewiąty, szamotulski „Rolnik” przyłączył się po raz pierwszy, jednak działa dobroczynnie już od dawna – może pochwalić się sporą ilością różnorodnych aktów życzliwości i dobroci wobec innych – pamiętamy bowiem, że dobro wraca – ze zdwojoną siłą! Życzliwość kojarzy nam się przede wszystkim z byciem miłym, jednak życzliwość to coś więcej niż drobne gesty, uprzejmość, serdeczność. To wewnętrzna postawa, swoistego rodzaju filozofia życia. Cechuje ona ludzi, którzy wyróżniają się dobrą wolą, którym zależy na dobrostanie innych. Uczniowie „Rolnika” kierują się w życiu przykładami ludzi o wielkim sercu – wykonali więc plakaty dotyczące postaci, których warto naśladować. Znaleźli się wśród nich – Mahatma Gandhi, Dalai Lama, Irena Sendlerowa, Jan Paweł II, Elizabeth Fry, Florence Nightingale, Martin Luther King Jr., Nelson Mandela, Daniel Black, Sara Hoidahl), a najbardziej wzruszające prace opisywały rodziców, rodzeństwo, czy przyjaciół uczniów, którzy to przedstawili ich uznając tym samym za bohaterów godnych podziwu i naśladowania. Zewnętrzną formą przypomnienia o tym ważnym dniu były dekoracje na szkolnych korytarzach. Kolorowe kartki z sentencjami, cytatami pojawiły się w przestrzeni szkolnej, zawisły na drzwiach, szafkach uczniowskich, czy na sznurkach – tworząc kolorowe, powiewające girlandy.

Zarówno uczniowie, jak i nauczyciele w tym dniu nosili przyklejone do ubrań uśmiechnięte buźki – symbol uprzejmości. W trakcie lekcji wychowawczych poruszane były tematy życzliwości, tolerancji i przyjaźni. Nie tylko lekcje wychowawcze były okazją do praktykowania uprzejmości. Podczas zajęć języka angielskiego uczniowie tworzyli spersonalizowane, anglojęzyczne kartki z miłym, życzliwym słowem, czy zwrotem skierowanym do koleżanki/kolegi z klasy. Z kolei na lekcjach wiedzy o społeczeństwie – uczniowie przygotowują „prasówki” tylko z dobrych zdarzeń z ostatnich dni.

- Reklama -

Wolontariuszki ze Szkolnego Klubu Wolontariatu „ Słoneczko” rozprowadzały pyszne placki, a całkowity dochód z ich sprzedaży zostanie przekazany na cel charytatywny – Serce dla Lwowa. Kolejnym aktem uprzejmości było wysyłanie życzliwych wiadomości. O godzinie 10:00 przerwane zostały na chwilę zajęcia by przesłać do ważnych dla nas ludzi sms-y wypełnione serdecznymi słowami.

Upominki z okazji urodzin przypadających 13 listopada otrzymały dwie uczennice – Martyna i Małgorzata, która w tym dniu przekroczyła próg dorosłości.

Życzliwość nic nie kosztuje, a zawsze do nas wraca z nawiązką! Zacznijmy od jednego dnia, a potem przedłużmy to na kilkaset kolejnych. Uprzejmość jest zawsze na miejscu. Be kind. Always.

Obserwuj Nas:

20,200FaniLubię
1,000ObserwującyObserwuj
1,130SubskrybującySubskrybuj

Nowe