- Reklama -
22.7 C
Szamotuły
piątek, 12 lipca, 2024
Reklama

13,5 tys. porodów w Wielkopolsce w pierwszym półroczu 2023 r. Jak wypadła szamotulska porodówka?

 • Zmiany na podium i pod koniec pierwszej dziesiątki zaszły w rankingu liczby porodów odebranych w wielkopolskich szpitalach w I półroczu 2023 r.
 • Udostępniamy też ranking z uwzględnieniem podziału na subregiony.
 • Dokonaliśmy także analizy, która pozwala określić, które szpitale wybierają nie tylko przyszłe mamy z powiatu, gdzie znajduje się placówka, ale są też atrakcyjne dla pozostałych rodzących.

Wielkopolski Oddział Wojewódzki NFZ po raz kolejny przyjrzał się liczbie porodów w naszym województwie. Tym razem sprawdziliśmy, które porodówki cieszyły się największą popularnością przyszłych mam w pierwszym półroczu 2023 r.

Przez pierwsze sześć miesięcy bieżącego roku w 31 oddziałach położniczo-ginekologicznych w Wielkopolsce, odebranych zostało 13,5 tys. porodów. Patrząc przez pryzmat subregionów ponownie najwięcej porodów odebrano w najbardziej zaludnionym subregionie poznańskim, gdzie działa 12 porodówek, z czego cztery w samym Poznaniu. Wśród nich jest wielkopolski lider, prowadzący jedną z największych porodówek w Polsce, czyli Ginekologiczno-Położniczy Szpital Kliniczny przy ul. Polnej w Poznaniu. W dodatku na dziesięć największych oddziałów porodowych w Wielkopolsce – połowa znajduje się w subregionie poznańskim. Wszystko to sprawia, że w pierwszym półroczu 2023 r. na jego terenie odebrano 7,5 tys. porodów.

- Reklama -

Na drugim miejscu pod tym względem znajduje się subregion kaliski z niemal 2,6 tys. porodów (siedem porodówek na jego terenie, z czego dwie w czołowej „10”). Trzeci jest subregion leszczyński, gdzie szpitale odnotowały 1,4 tys. porodów (cztery porodówki, jedna z nich w pierwszej dziesiątce). Na czwartym miejscu mamy subregion koniński z liczbą ponad 1,1 tys. porodów (podobnie – cztery porodówki, jedna w pierwszej dziesiątce). Stawkę zamyka subregion pilski, gdzie porodów było niecałe 900. Działają w nim cztery oddziały porodowe, z których działalność tego w Szpitalu w Złotowie jest obecnie zawieszona. Najczęściej wybierany przez przyszłe mamy szpital w subregionie, czyli placówka w Pile jest na 10. miejscu naszego zestawienia.

Cieszymy się, że nasz ranking spotyka się z zainteresowaniem i stanowi wskazówkę dla przyszłych mam. Odnosiłam bowiem wrażenie, że czasami opinia o danej porodówce tworzyła się bez uzasadnienia w tym,  co faktycznie ona sobą reprezentowała. Nasze opracowania mają na celu pokazanie pracy oddziałów porodowych w oparciu o najbardziej obiektywne dane, czyli wybory samych pacjentek – mówi Agnieszka Pachciarz, dyrektor Wielkopolskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ.

10 największych porodówek w Wielkopolsce w I półroczu 2023 r.

W zestawieniu dziesięciu najczęściej wybieranych przez pacjentki oddziałów, trzy pierwsze ponownie znajdują się w Poznaniu. Obserwujemy jednak zmianę między placówkami na podium. Po raz pierwszy w czołowej „10” mamy 11 szpitali. Wszystko przez jednakową liczbę porodów odebranych w Szpitalach w Wolsztynie i Pile. W poprzednim zestawieniu znajdowały się one poza pierwszą dziesiątką.

10 placówek z największą liczbą sprawozdanych porodów w I półroczu br. oraz informacja o miejscu zajętym przez nie w 2022 r.:

 1. Ginekologiczno-Położniczy Szpital Kliniczny UM w Poznaniu (2723 porody)
 2. SZOZ nad Matką i Dzieckiem w Poznaniu (958 porodów) – za 2022 r. na 3. miejscu
 3. Szpital Miejski im. F. Raszei w Poznaniu (831 porodów) – za 2022 r. na 2. miejscu
 4. ZZOZ w Ostrowie Wielkopolskim (798)
 5. Szpital Wojewódzki w Poznaniu (696)
 6. Wojewódzki Szpital Wielospecjalistyczny im. dr. Jana Jonstona w Lesznie (608)
 7. Wojewódzki Szpital Zespolony im. dr. Romana Ostrzyckiego w Koninie (511)
 8. Pleszewskie Centrum Medyczne w Pleszewie (476)
 9. Szpital Pomnik Chrztu Polski w Gnieźnie (449)
 10. SPZOZ w Wolsztynie (w 2022 r. na 11. miejscu) i Szpital Specjalistyczny w Pile (w 2022 r. na 13. miejscu) – po 403 porody.

Tym razem z pierwszej dziesiątki wypadł Szpital w Śremie, który zamykał ją za zeszły rok. Teraz znalazł się na 12. miejscu (370 porodów na półrocze). W porównaniu z poprzednim zestawieniem polepszyła się sytuacja Szpitali w Jarocinie, Grodzisku czy Szamotułach. Miejsca niższe niż ostatnio zajęły natomiast Szpitale w: Kaliszu, Trzciance, Wrześni, Kole, Kościanie, Słupcy, Turku i Obornikach.

Pełne zestawienie szpitali wraz z podziałem na subregiony znajduje się na końcu informacji.

Które szpitale są atrakcyjne dla przyszłych mam z innych powiatów?

Przyjrzeliśmy się potencjałowi demograficznemu wielkopolskich powiatów i miast na prawach powiatów (dane dotyczące liczby mieszkańców pochodzą z zasobów Głównego Urzędu Statystycznego za 2022 r.). Istotą tej analizy jest określenie, biorąc pod uwagę liczbę mieszkańców powiatu, w których szpitalach chętniej decydują się rodzić przyszłe mamy z innych części Wielkopolski. 

Wśród szpitali, które najczęściej przyciągają mieszkanki innych powiatów wybija się Szpital w Pleszewie. W powiecie pleszewskim liczba porodów na 10 tys. mieszkańców od stycznia do czerwca 2023 r. wynosiła 36 (we wszystkich szpitalach w Wielkopolsce odebrano 221 porodów od mieszkanek powiatu pleszewskiego). Biorąc pod uwagę liczbę porodów w pleszewskim szpitalu to na 10 tys. mieszkańców przypadło ich 77.

Wśród pacjentek pleszewskiego szpitala 34 proc. stanowiły kobiety z powiatu pleszewskiego. Ponad 40 proc. to mieszkanki Kalisza lub powiatu kaliskiego, a po około 10 proc. – ostrowskiego i jarocińskiego.

Pozytywną tendencję widać także w przypadku Szpitala w Wolsztynie. W powiecie wolsztyńskim na 10 tys. mieszkańców w pierwszym półroczu przypadały 43 porody, natomiast w przeliczeniu na szpital – 71. Niemal połowa przyjętych pacjentek była z powiatu wolsztyńskiego, ponad 30 proc. z nowotomyskiego (w tamtejszym szpitalu nie funkcjonuje porodówka), a 16 proc. z grodziskiego.

Około 20 porodów więcej niż wynikałoby to z liczebności powiatu odbierały jeszcze Szpitale w: Śremie, Międzychodzie, Środzie Wielkopolskiej i Kępnie. W Śremie połowa rodzących to mieszkanki powiatu śremskiego, około 20 proc. – poznańskiego, 15 proc. – kościańskiego, a co dziesiąta – grodziskiego.

Szpital w Międzychodzie przyjmował głównie kobiety z powiatów: międzychodzkiego (76 proc.) i szamotulskiego (14 proc.). Porodówka w Środzie Wielkopolskiej poza mieszkankami powiatu średzkiego (53 proc.) przyjęła dużo przyszłych mam z Poznania i powiatu poznańskiego (niemal 30 proc.), a niemal co dziesiąta mieszka na co dzień w powiecie wrzesińskim. Z kolei Szpital w Kępnie przyjmuje przede wszystkim rodzące z powiatu kępińskiego i ostrzeszowskiego.

Na kilku przykładach widać, że nie samo istnienie porodówki i wielkość powiatu decydują o popularności lokalnego oddziału. Znacząco ujemny bilans liczby odebranych porodów w odniesieniu do liczby mieszkańców odnotowujemy w przypadku szpitali w Gostyniu (-20 odebranych porodów względem ich liczby na 10 tys. mieszkańców powiatu), Kaliszu (-17 porodów licząc razem Kalisz i powiat kaliski), Szamotułach (-15), Kościanie (-13) czy Turku (-10).

Liczba odebranych porodów w szpitalach w województwie wielkopolskim w I półroczu 2023 r. i całym 2022 r. (uszeregowane według wyników za I półrocze 2023 r.):

POZ.SZPITALMIEJSCOWOŚĆ2023
(I-VI)
2022
1.GINEKOLOGICZNO-POŁOŻNICZY SZPITAL KLINICZNY IM. HELIODORA ŚWIĘCICKIEGO UNIWERSYTETU MEDYCZNEGO IM. KAROLA MARCINKOWSKIEGO W POZNANIUPOZNAŃ-JEŻYCE2 7235 857
2.SPECJALISTYCZNY ZESPÓŁ OPIEKI ZDROWOTNEJ NAD MATKĄ I DZIECKIEM W POZNANIUPOZNAŃ9581 969
3.SZPITAL MIEJSKI IM. FRANCISZKA RASZEI                                                                                                                                                                                                                    POZNAŃ-JEŻYCE8311 979
4.ZESPÓŁ ZAKŁADÓW OPIEKI ZDROWOTNEJ OSTRÓW WIELKOPOLSKIOSTRÓW WIELKOPOLSKI7981 720
5.SZPITAL WOJEWÓDZKI W POZNANIU                                                                                                                                                                                                                            POZNAŃ-JEŻYCE6961 548
6.WOJEWÓDZKI SZPITAL WIELOSPECJALISTYCZNY IM. DR. JANA JONSTONA W LESZNIELESZNO6081 546
7.WOJEWÓDZKI SZPITAL ZESPOLONY IM. DR. ROMANA OSTRZYCKIEGO W KONINIEKONIN5111 200
8.„PLESZEWSKIE CENTRUM MEDYCZNE W PLESZEWIE” SP. Z O.O.                                                                                                                                                                                                    PLESZEW476973
9.SZPITAL POMNIK CHRZTU POLSKI                                                                                                                                                                                                                             GNIEZNO449965
10.SAMODZIELNY PUBLICZNY ZAKŁAD OPIEKI ZDROWOTNEJ W WOLSZTYNIE                                                                                                                                                                                              WOLSZTYN403897
10.SZPITAL SPECJALISTYCZNY W PILE IM. STANISŁAWA STASZICA                                                                                                                                                                                                   PIŁA403848
12.SZPITAL POWIATOWY IM. TADEUSZA MALIŃSKIEGO W ŚREMIE SP. Z O.O.                                                                                                                           ŚREM370906
13.SZPITAL ŚREDZKI SERCA JEZUSOWEGO SP. Z O.O.ŚRODA WIELKOPOLSKA367876
14.SAMODZIELNY PUBLICZNY ZAKŁAD OPIEKI ZDROWOTNEJ W KĘPNIE                                                                                                                                                                                                  KĘPNO306728
15.SZPITAL POWIATOWY W JAROCINIE                                                                                                                                                                                                                            JAROCIN301641
16.WOJEWÓDZKI SZPITAL ZESPOLONY IM. LUDWIKA PERZYNY W KALISZU                                                                                                                                                                                               KALISZ289719
17.SAMODZIELNY PUBLICZNY ZAKŁAD OPIEKI ZDROWOTNEJGRODZISK WIELKOPOLSKI253558
18.SAMODZIELNY PUBLICZNY ZAKŁAD OPIEKI ZDROWOTNEJ W SZAMOTUŁACHSZAMOTUŁY253335
19.SZPITAL POWIATOWY IM. JANA PAWŁA II W TRZCIANCE                                                                                                                                                                                                          TRZCIANKA252598
20.„SZPITAL POWIATOWY WE WRZEŚNI” SPÓŁKA Z OGRANICZONĄ ODPOWIEDZIALNOŚCIĄ                                                                                                                                                                                   WRZEŚNIA251599
21.SAMODZIELNY PUBLICZNY ZAKŁAD OPIEKI ZDROWOTNEJ W KOLE                                                                                                                                                                                                    KOŁO235535
22.SAMODZIELNY PUBLICZNY ZESPÓŁ OPIEKI ZDROWOTNEJ W KOŚCIANIEKOŚCIAN219515
23.SAMODZIELNY PUBLICZNY ZAKŁAD OPIEKI ZDROWOTNEJ W KROTOSZYNIEKROTOSZYN219436
24.SAMODZIELNY PUBLICZNY ZAKŁAD OPIEKI ZDROWOTNEJ W MIĘDZYCHODZIEMIĘDZYCHÓD218436
25.SAMODZIELNY PUBLICZNY ZAKŁAD OPIEKI ZDROWOTNEJ W SŁUPCY                                                                                                                                                                                                  SŁUPCA215507
26.OSTRZESZOWSKIE CENTRUM ZDROWIA SPÓŁKA Z OGRANICZONĄ ODPOWIEDZIALNOŚCIĄOSTRZESZÓW180387
27.SAMODZIELNY PUBLICZNY ZESPÓŁ OPIEKI ZDROWOTNEJ                                                                                                                                                                                                           TUREK179403
28.SZPITAL POWIATOWY IM PROF ROMANA DREWSACHODZIEŻ178362
29.SAMODZIELNY PUBLICZNY ZAKŁAD OPIEKI ZDROWOTNEJ W OBORNIKACHOBORNIKI169424
30.SAMODZIELNY PUBLICZNY ZESPÓŁ OPIEKI ZDROWOTNEJ W GOSTYNIU                                                                                                                                                                                                GOSTYŃ163227
31.SZPITAL POWIATOWY IM. ALFREDA SOKOŁOWSKIEGO W ZŁOTOWIE                                                                                                                                                                                                   ZŁOTÓW49171
SUMA13 52229 867

Liczba odebranych porodów w szpitalach w województwie wielkopolskim w pierwszym półroczu 2023 r. i w całym 2022 r. według subregionów (uszeregowane według I półrocza br.):

SUBREGIONNAZWA ŚWIADCZENIODAWCYMIEJSCOWOŚĆ2023 (I-VI)2022
POZNAŃ I POWIAT POZNAŃSKIGINEKOLOGICZNO-POŁOŻNICZY SZPITAL KLINICZNY IM. HELIODORA ŚWIĘCICKIEGO UNIWERSYTETU MEDYCZNEGO IM. KAROLA MARCINKOWSKIEGO W POZNANIUPOZNAŃ-JEŻYCE2 7235 857
SPECJALISTYCZNY ZESPÓŁ OPIEKI ZDROWOTNEJ NAD MATKĄ I DZIECKIEM W POZNANIUPOZNAŃ9581 969
SZPITAL MIEJSKI IM. FRANCISZKA RASZEI                                                                                                                                                                                                                    POZNAŃ-JEŻYCE8311 979
SZPITAL WOJEWÓDZKI W POZNANIU                                                                                                                                                                                                                            POZNAŃ-JEŻYCE6961 548
POZNAŃ Suma5 20811 353
SUBREGIONNAZWA ŚWIADCZENIODAWCYMIEJSCOWOŚĆ2023 (I-VI)2022
POZNAŃSKI (POZA POZNANIEM)SZPITAL POMNIK CHRZTU POLSKI                                                                                                                                                                                                                         GNIEZNO449965
SZPITAL POWIATOWY IM. TADEUSZA MALIŃSKIEGO W ŚREMIE SP. Z O.O.                                                                                                                           ŚREM370906
SZPITAL ŚREDZKI SERCA JEZUSOWEGO SP. Z O.O.ŚRODA WIELKOPOLSKA367876
SAMODZIELNY PUBLICZNY ZAKŁAD OPIEKI ZDROWOTNEJGRODZISK WIELKOPOLSKI253558
SAMODZIELNY PUBLICZNY ZAKŁAD OPIEKI ZDROWOTNEJ W SZAMOTUŁACHSZAMOTUŁY253335
„SZPITAL POWIATOWY WE WRZEŚNI” SPÓŁKA Z OGRANICZONĄ ODPOWIEDZIALNOŚCIĄ                                                                                                                                                                                   WRZEŚNIA251599
SAMODZIELNY PUBLICZNY ZAKŁAD OPIEKI ZDROWOTNEJ W MIĘDZYCHODZIEMIĘDZYCHÓD218436
SAMODZIELNY PUBLICZNY ZAKŁAD OPIEKI ZDROWOTNEJ W OBORNIKACHOBORNIKI169424
POZNAŃSKI Suma2 3305 099
SUBREGIONSZPITALMIEJSCOWOŚĆ2023 (I-VI)2022
KALISKIZESPÓŁ ZAKŁADÓW OPIEKI ZDROWOTNEJ OSTRÓW WIELKOPOLSKIOSTRÓW WIELKOPOLSKI7981 720
„PLESZEWSKIE CENTRUM MEDYCZNE W PLESZEWIE” SP. Z O.O.                                                                                                                                                                                                    PLESZEW476973
SAMODZIELNY PUBLICZNY ZAKŁAD OPIEKI ZDROWOTNEJ W KĘPNIE                                                                                                                                                                                                  KĘPNO306728
SZPITAL POWIATOWY W JAROCINIE                                                                                                                                                                                                                            JAROCIN301641
WOJEWÓDZKI SZPITAL ZESPOLONY IM. LUDWIKA PERZYNY W KALISZU                                                                                                                                                                                               KALISZ289719
SAMODZIELNY PUBLICZNY ZAKŁAD OPIEKI ZDROWOTNEJ W KROTOSZYNIEKROTOSZYN219436
OSTRZESZOWSKIE CENTRUM ZDROWIA SPÓŁKA Z OGRANICZONĄ ODPOWIEDZIALNOŚCIĄOSTRZESZÓW180387
KALISKI Suma2 5695 604
SUBREGIONNAZWA ŚWIADCZENIODAWCYMIEJSCOWOŚĆ2023 (I-VI)2022
LESZCZYŃSKIWOJEWÓDZKI SZPITAL WIELOSPECJALISTYCZNY IM. DR. JANA JONSTONA W LESZNIELESZNO6081 546
SAMODZIELNY PUBLICZNY ZAKŁAD OPIEKI ZDROWOTNEJ W WOLSZTYNIE                                                                                                                                                                                              WOLSZTYN403897
SAMODZIELNY PUBLICZNY ZESPÓŁ OPIEKI ZDROWOTNEJ W KOŚCIANIEKOŚCIAN219515
SAMODZIELNY PUBLICZNY ZESPÓŁ OPIEKI ZDROWOTNEJ W GOSTYNIU                                                                                                                                                                                                GOSTYŃ163227
LESZCZYŃSKI Suma1 3933 185
SUBREGIONSZPITALMIEJSCOWOŚĆ2023 (I-VI)2022
KONIŃSKIWOJEWÓDZKI SZPITAL ZESPOLONY IM. DR. ROMANA OSTRZYCKIEGO W KONINIEKONIN5111 200
SAMODZIELNY PUBLICZNY ZAKŁAD OPIEKI ZDROWOTNEJ W KOLE                                                                                                                                                                                                    KOŁO235535
SAMODZIELNY PUBLICZNY ZAKŁAD OPIEKI ZDROWOTNEJ W SŁUPCY                                                                                                                                                                                                  SŁUPCA215507
SAMODZIELNY PUBLICZNY ZESPÓŁ OPIEKI ZDROWOTNEJ                                                                                                                                                                                                           TUREK179403
KONIŃSKI Suma1 1402 645
SUBREGIONSZPITALMIEJSCOWOŚĆ2023 (I-VI)2022
PILSKISZPITAL SPECJALISTYCZNY W PILE IM. STANISŁAWA STASZICA                                                                                                                                                                                                   PIŁA403848
SZPITAL POWIATOWY IM. JANA PAWŁA II W TRZCIANCE                                                                                                                                                                                                          TRZCIANKA252598
SZPITAL POWIATOWY IM PROF ROMANA DREWSACHODZIEŻ178362
SZPITAL POWIATOWY IM. ALFREDA SOKOŁOWSKIEGO W ZŁOTOWIE                                                                                                                                                                                                   ZŁOTÓW49171
PILSKI Suma8821 979

Obserwuj Nas:

19,200FaniLubię
1,000ObserwującyObserwuj
1,130SubskrybującySubskrybuj

Nowe