- Reklama -
0.7 C
Szamotuły
niedziela, 24 listopada, 2024
Reklama

13 grudnia 1939 roku w Szamotułach stracono dziesięciu Polaków. Wspominamy Wincentego Pociechę i Tomasza Czyża

82 lata temu, 13 grudnia 1939 roku, przy ulicy Franciszkańskiej w Szamotułach stracono dziesięciu Polaków.

Publiczną egzekucję hitlerowcy przeprowadzili w odwecie za postrzelenie żołnierza niemieckiego. Przy ulicy Franciszkańskiej stracono dziesięciu rzemieślników i rolników z Szamotuł, Wronek, Otorowa, Pniew i Piłki. Rozstrzelani zostali wówczas: Jan Szymkowiak, Jan Brzoski, Adam Zeuschner, Feliks Ludek, Jan Kaczmarek, Tomasz Czyż, Wincenty Pociecha, Brunon Korpik, Wojciech Sydor i Franciszek Kaczmarek.

W egzekucji zginęli Wncenty Pociecha i Tomasz Czyż – pradziadek oraz prapradziadek Marzeny Pociechy-Stepczyńskiej, która w liście przesłanym do naszej redakcji, wspomina po latach tragicznie zmarłych krewnych.

- Reklama -

Pochodzę z miasta Szamotuły w Wielkopolsce, w małej wsi Osowo Nowe przyszedł na świat mój ojciec i dziadek, ale historia mojej rodziny, historia Wincentego Pociecha zaczyna się we wsi Męcina…

Z dziada pra dziada urodzonych w domu nr 109, ochrzczonych w Kościele św Antoniego…
W 1902 r na świat przychodzi Wincenty, syn Wincentego i Reginy z Jabłońskich, był jednym z siedmiorga dzieci. W okresie międzywojennym wraz z rodzicami i rodzeństwem przybył do Wielkopolski, rodzina nabyła gospodarstwo rolne w Osowie Nowym. W 1927 r Wincenty poślubił w Otorowie Józefę z domu Czyż i zamieszkał u teścia Tomasza Czyża ur. w Rudna Wielka,  tu przyszło na świat trzech synów, czwarty urodził się już po jego śmierci.

Nieznane są mi losy rodziny przed 1920 rokiem.

Wybucha II wojna światowa, Wincenty angażuje się w działalność patriotyczną w Otorowie. Z początkiem grudnia 1939 zostaje aresztowany i oskarżony o przechowywanie broni oraz rzekome postrzelenie niemieckiego żołnierza, zarzut ten postawiono 9 innym rolnikom, rzemieślnikom z Otorowa, Szamotuł, Wronek i Pniew, w tym także Tomaszowi Czyżowi.
13 grudnia 1939 przy ul Franciszkańskiej w Szamotułach Niemcy dokonali egzekucji, rozstrzeliwując kolejno osoby:
– Pociecha Wincenty,  Czyż Tomasz, Brzoski Jan, Kaczmarek Jan, Kaczmarek Franciszek, Ludek Feliks, Karpik Bruno, Sydor Wojciech, Szymkowiak Jan, Zeuschner Adam.

Mimo, że udowodniono ich niewinność, rozkaz z Berlina wykonano. Rozstrzelanych pochowano na cmentarzu Szamotulskim we wspólnej mogile obok pięciu Otorowian, ofiar pierwszej egzekucji w naszym mieście z dnia 13 października 1939. O tragicznym losie Szamotulskich Bohaterów przypomina kamienna grota z pamiątkową tablicą w miejscu egzekucji. Na cmentarzu wykonano nowy pomnik poległych, projektu Agnieszki Barłóg, spokrewnionej z Tomaszem Czyżem.

Wojenna zawierucha nie oszczędziła rodziny Wincentego, żona Józefa będąca przy nadziei, wraz z innymi rodzinami, została wysiedlona w okrutnych warunkach, w bydlęcych wagonach wywieziona na Śląsk. Młodszy z braci Władysław ur. 1911r,  jako podporucznik rezerwy wojska polskiego oraz nauczyciel został jeńcem obozu w Kozielsku, wiosną 1940 zamordowany w Katyniu przez NKWD. Pośmiertnie odznaczony Krzyżem Kampanii Wrześniowej 1939. Drugi z braci Ignacy ur. 1914, został zesłany na roboty do fabryki broni Mauser w Niemczech. Najstarszy z braci Józef emigrował do Ameryki i tam pozostał.

Dziś wiem, kim jestem, skąd pochodzę i jestem dumna z nazwiska Pociecha.
Szacunek do takich wartości jak Miłość Bóg Honor Ojczyzna przekażę moim potomkom, by  Pamięć trwała…

Pani Marzena zwraca jednocześnie uwagę, że obecnie miejsce pamięci wygląda, jakby całkowicie zostało zapomniane. Próżno też szukać informacji o rocznicy na stronach szamotulskich urzędów.

1 Komentarz
Najstarsze
Najnowsze Popularne
Inline Feedbacks
Pokaż wszystkie komentarze

Obserwuj Nas:

20,200FaniLubię
1,000ObserwującyObserwuj
1,130SubskrybującySubskrybuj

Nowe