- Reklama -
0.4 C
Szamotuły
sobota, 23 listopada, 2024
Reklama

Żywe lekcje historii

Blisko 1000 uczniów ze szkół prowadzonych przez Powiat Szamotulski wzięło udział w edukacyjnym Projekcie Wizyt w Miejscach Pamięci. W ubiegłym tygodniu w Starostwie Powiatowym w Szamotułach oficjalnie podsumowano projekt.

W ramach przedsięwzięcia uczniowie klas III gimnazjów oraz klas I szkół ponadgimnazjalnych (dla których organem założycielskim jest Powiat Szamotulski), uczestniczyli w wyjazdach edukacyjnych, których celem było spotkanie z żywą historią. Gimnazjaliści wyjechali do byłego obozu karno – śledczego w Żabikowie, a licealiści oraz uczniowie technikum – do dawnego obozu zagłady Kulmhof w Chełmnie nad Nerem. Obie placówki położone są na terenie Wielkopolski i wizyty w tych właśnie miejscach pozwalają uczniom uświadomić grozę wojny, poszerzyć wiedzę o latach okupacji na terenie naszego regionu.

- Reklama -

Projekt jest oddolnym działaniem zainicjowanym przez nauczycieli historii ze wszystkich szkół powiatu szamotulskiego. Głównymi pomysłodawcami przedsięwzięcia byli państwo Wiesława i Bogdan Araszkiewiczowie – nauczyciele historii z Zespołu Szkół nr 1 w Szamotułach. Inspiracją do opracowania projektu stał się zaś przykład Wrocławia, który prowadzi działania w tym zakresie od kilku lat.

– Pilotażowe projekty edukacyjnych wizyt w miejscach pamięci realizują samorządy kilku województw. Nasze działania mają charakter nowatorski, ponieważ żaden powiat nie podjął się takiego zadania – mówi Wiesława Araszkiewicz.

Pod koniec ubiegłego tygodnia dyrektorzy oraz nauczyciele historii ze szkół biorących udział w projekcie spotkali się z władzami powiatu, by oficjalnie podsumować projekt. Starosta Józef Kwaśniewicz deklarował wówczas, że w budżecie na rok 2017 (podobnie, jak i w tegorocznym) zabezpieczone zostały środki finansowe w wysokości 50 tys. Zł na wsparcie przedsięwzięcia.

– Chcemy nie tylko kontynuować, ale i rozwijać projekt – mówił włodarz powiatu

Wiesława Araszkiewicz tłumaczyła w trakcie prezentacji multimedialnej, że w pierwszej połowie roku 2016 w wyjazdach studyjnych do Żabikowa wzięło udział 233 wychowanków III klasy gimnazjum (łącznie zorganizowano 9 wyjazdów) oraz 408 uczniów I klasy szkół ponadgimnazjalnych (11 wyjazdów). Dzięki zaoszczędzonym środkom jesienią zorganizowano natomiast 11 dodatkowych wyjazdów, w których uczestniczyło 348 uczniów starszych klas.

Po oficjalnym podsumowaniu projektu, dyrektorzy szkół, nauczyciele oraz władze powiatu dyskutowali nad dalszą realizacją przedsięwzięcia. Stawiano pytania: co należało by zmienić, co dopracować? Pojawiły się też nowe pomysły, a starosta proponował, by projektem zainteresować włodarzy miast i gmin z terenu powiatu. Wszyscy byli zgodni co do tego, że projekt ma charakter szczególny – jego istotą nie są przecież wycieczki krajoznawcze, lecz wyjazdy edukacyjne, które cechują się dużo mocniejszym przekazem od edukacji podręcznikowej.

– To inwestycja w młodego człowieka – mówili nauczyciele.

Starostwo Powiatowe

Obserwuj Nas:

20,200FaniLubię
1,000ObserwującyObserwuj
1,130SubskrybującySubskrybuj

Nowe