W przyszłym tygodniu ruszają zapisy na szczepienia dla kolejnych grup. W związku z licznymi zapytaniami i niejasnościami – wyjaśniamy. Kto i kiedy może się zaszczepić? Czy zapis na szczepienie jest równoznaczny z wyznaczeniem terminu?
Na te i inne pytania odpowiedział Remigiusz Pawelczak, Dyrektor SP ZOZ w Szamotułach.
Harmonogram szczepień
– Cały czas trwają szczepienia osób powyżej 70 i 80 roku życia. Od 10 marca rozpoczynamy rejestrację osób przewlekle chorych. Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Zdrowia, do tej grupy należą wyłącznie osoby dializowane, osoby, które rozpoczęły leczenie onkologiczne po 31 grudnia 2019 oraz wentylowane mechanicznie. Kolejną grupą będą osoby z rocznika 1952. Dla niech rejestracja będzie otwarta od 11 – 13 marca. Osoby z roczników 1952 – 1954 będą rejestrowane od 18 – 20 marca. Rejestracja dla roczników 1952 – 1956 odbędzie się w dniach 22 – 23 marca.
Zapis na szczepienie nie oznacza wyznaczenia terminu
– Tak, jest to podstawowe nieporozumienie, które musimy wyjaśniać. Przyjmujemy zgłoszenia dla wybranych grup, jednak jesteśmy ograniczeni liczbą dostępnych szczepionek. W tej chwili otrzymujemy dawki dla 30 osób tygodniowo. Sukcesywnie kontaktujemy się z osobami, które zgłosiły chęć udziału w programie szczepień, a nie został im wyznaczony konkretny termin.
Możliwości mamy dużo większe
– Dzięki dobrej organizacji, zespół szczepiący może zaszczepić nawet kilkaset osób dziennie. Na chwilę obecną ogranicza nas tylko liczba dostarczanych dawek. W tej chwili zapisanych jest 440 osób z grupy 80+ i około 2000 osób 70+. Spodziewamy się kolejnych kilku tysięcy chętnych, jednak limit szczepionek nie został zwiększony. Ze względu na małą liczbę dostarczanych dawek, nie ma możliwości natychmiastowego wyznaczenia terminu dla wszystkich chętnych.