W 82. rocznicę tzw. krwawej niedzieli na Wołyniu, delegacja Wielkopolskiego Stowarzyszenia Pamięci Armii Krajowej – Koło w Szamotułach wzięła udział w obchodach Narodowego Dnia Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II RP. Uroczystości odbyły się 11 lipca w Poznaniu.
Szamotulskie Koło WSPAK reprezentował jego opiekun, Piotr Gotowy. Obecni byli również przedstawiciele Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Okręg Wielkopolska, z prezesem Henrykiem Józefowskim na czele, a także Zygmunt Sługocki – były dyrektor Zespołu Szkół nr 2 w Szamotułach. Wśród uczestników znaleźli się także m.in. Marszałek Województwa Wielkopolskiego Marek Woźniak oraz Piotr Pałczyński – Dyrektor Gabinetu Wojewody Wielkopolskiego.
Msze święte i modlitwa za ofiary
Centralnym punktem obchodów była msza święta o godz. 12:00 w kościele ojców Dominikanów w Poznaniu. Nabożeństwo odprawiono w intencji ofiar ludobójstwa oraz pokoju na Ukrainie. Po mszy delegacje złożyły kwiaty i zapaliły znicze pod tablicą pamiątkową w krużgankach klasztoru, która została odsłonięta w 2018 roku. Druga msza święta miała miejsce o godz. 17:00 w kościele pw. św. Jana Kantego i również zakończyła się ceremonią upamiętnienia.
Organizatorem wydarzenia był poznański Oddział Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich, w ramach XXVIII Dni Lwowa i Kresów Wschodnich.
Pamięć o tragicznej historii
11 i 12 lipca 1943 roku Ukraińska Powstańcza Armia (UPA) zaatakowała około 150 polskich miejscowości na Wołyniu. Wiele z tych ataków nastąpiło w czasie niedzielnych mszy świętych – ofiary ginęły w kościołach, które często były podpalane. W wyniku tej fali przemocy w latach 1943–1947 życie straciło ponad 100 tysięcy obywateli II RP, głównie Polaków mieszkających na Kresach Wschodnich. Część ofiar stanowili również Ukraińcy, którzy sprzeciwili się zbrodniom lub pomagali Polakom.
Choć polskie akcje odwetowe pochłonęły – według danych IPN – 10 do 12 tysięcy ofiar po stronie ukraińskiej, historycy zaznaczają, że nie miały one charakteru zaplanowanej eksterminacji, jak działania OUN i UPA.
Hołd od Sejmu i społeczeństwa
W 2016 roku Sejm RP ustanowił 11 lipca Narodowym Dniem Pamięci Ofiar Ludobójstwa. To symboliczne upamiętnienie wszystkich obywateli II RP zamordowanych przez ukraińskich nacjonalistów.
Dla członków WSPAK Szamotuły obecność na poznańskich obchodach była nie tylko wyrazem pamięci i szacunku, ale także kontynuacją misji edukacyjnej i patriotycznej. W ten sposób stowarzyszenie pielęgnuje pamięć o jednym z najtragiczniejszych rozdziałów polskiej historii.