- Reklama -
0.6 C
Szamotuły
piątek, 22 listopada, 2024
Reklama

Uwaga! Od 17 czerwca nowe zasady wycinki drzew

To już ostatnie dni, kiedy właściciel nieruchomości może wyciąć drzewo bez jakiejkolwiek kontroli gminy.

17 czerwca wchodzi w życie nowelizacja, która zaostrza złagodzone wcześniej przepisy ustawy o ochronie przyrody – wracają pomiary obwodów na wysokości 5 cm, wprowadzono obowiązek zgłoszenia chęci wycinki, a gminni urzędnicy będą oglądać w terenie drzewa, które mają zostać usunięte.

- Reklama -

O zwolnieniu z obowiązku uzyskania zezwolenia na wycinkę zdecyduje obwód pnia na wysokości 5 cm.

Bez zezwolenia będzie można wyciąć drzewa, których obwód pnia na wysokości 5 cm nie przekracza:

  • 80 cm – w przypadku topoli, wierzb, klonu jesionolistnego oraz klonu srebrzystego,
  • 65 cm – w przypadku kasztanowca zwyczajnego, robinii akacjowej oraz platanu klonolistnego,
  • 50 cm – w przypadku pozostałych gatunków drzew.

Jeśli drzewo rośnie na nieruchomości stanowiącej własność osoby fizycznej i jest usuwane na cele niezwiązane z działalności gospodarczą, to chęć wycinki należy zgłosić do odpowiedniego organu (wójta, burmistrza, prezydenta miasta). Zgłoszenie musi zawierać imię, nazwisko, oznaczenie nieruchomości, z której drzewo ma być usunięte, oraz rysunek albo mapkę określającą usytuowanie drzewa na działce. Gminny urzędnik ma 21 dni od daty doręczenia zawiadomienia na oględziny drzewa. Po oględzinach będzie trzeba odczekać jeszcze 14 dni, w takim terminie organ może wnieść sprzeciw w drodze decyzji administracyjnej.

Nie zawsze będzie trzeba tyle czekać – urząd ma prawo do wydania przed upływem tego terminu zaświadczenia o braku podstaw do wniesienia sprzeciwu. Na wycięcie drzewa będziemy mieli 6 miesięcy od dokonania oględzin przez urzędnika.

Kiedy gmina może wnieść sprzeciw?

  • Jeśli nieruchomość jest wpisana do rejestru zabytków,
  • jeśli drzewo jest zlokalizowane na terenie przeznaczonym w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego na zieleń lub chronionym innymi przepisami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego
  • jeśli drzewo jest zlokalizowane na terenach objętych formami ochrony przyrody, o których mowa w art, 6 ust. 1 pkt 1-5 ustawy o ochronie przyrody,
  • jeśli drzewo zostało uznane za pomnik przyrody.

Kiedy gmina musi wnieść sprzeciw?

  • Jeśli zgłoszenie dotyczy usunięcia drzewa objętego obowiązkiem uzyskania zezwolenia na usunięcie,
  • jeśli zgłoszenie nie zawiera wszystkich elementów określonych w przepisach.

Jeśli w terminie 5 lat od dokonania oględzin wystąpiono o wydanie decyzji na pozwolenie o budowę na podstawie ustawy z 7.07.1994 – Prawo budowlane, a budowa ma związek z prowadzeniem działalności gospodarczej i będzie realizowana na części nieruchomości, z której wcześniej usunięto drzewo, urząd nałoży na właściciela nieruchomości obowiązek uiszczenia opłaty za usunięte drzewo.

Opłaty

Nowelizacja przewiduje wydanie przez ministra środowiska rozporządzenia określającego wysokość stawek opłat dla poszczególnych rodzajów lub gatunków drzew i krzewów, w zależności od obwodu pnia drzewa lub powierzchni krzewu. Do czasu wydania tego rozporządzenia do ustalenia opłaty za usunięcie drzewa lub krzewu stosowne będą stawki maksymalne, określone w ustawie o ochronie przyrody.

Obserwuj Nas:

20,200FaniLubię
1,000ObserwującyObserwuj
1,130SubskrybującySubskrybuj

Nowe