- Reklama -
22.7 C
Szamotuły
piątek, 12 lipca, 2024
Reklama

Szpital Powiatowy w Szamotułach chce stopniowo przechodzić na „zieloną stronę mocy”. Z inicjatywy dyrektora podpisano ważną deklarację

Wczoraj w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Wielkopolskiego 29 placówek zrzeszonych w Wielkopolskim Związku Szpitali podpisało deklarację na rzecz zrównoważonego rozwoju.

We wtorek 27 lutego Paulina Stochniałek, Członkini Zarządu Województwa Wielkopolskiego podpisała – w imieniu Samorządu Województwa Wielkopolskiego – „Deklarację o współpracy” z dyrektorami podmiotów leczniczych zrzeszonych w Wielkopolskim Związku Szpitali. To wynik podjętej pod koniec ubiegłego roku uchwały Zarządu Województwa Wielkopolskiego.

Współpraca przyczyni się do zrównoważonego rozwoju ochrony zdrowia w Wielkopolsce, ze szczególnym uwzględnieniem rozwoju koncepcji zielonych szpitali – czytamy w uchwale zarządu województwa, podpisanej przez Marszałka Marka Woźniaka.

- Reklama -

Chcemy się dzielić dobrymi praktykami, nawet jeśli są to drobne rzeczy, które nie wymagają nakładów finansowych. Czasami potrzebna jest tylko zmiana myślenia o funkcjonowaniu szpitali i odpowiedniego przeszkolenia personelu. Placówki ochrony zdrowia mogą na tym zyskać także ekonomicznie, dlatego będziemy organizować różnego rodzaju szkolenia oraz konferencje – zapowiedziała Paulina Stochniałek.

Główne cele, które mają osiągać placówki to: ograniczenie zanieczyszczenia powietrza, ochrona społeczności przed skutkami zmian klimatu, wsparcie dekarbonizacji opieki zdrowotnej.

Szpital w Szamotułach również będzie „zielony”

„Deklarację o współpracy” podpisał również dyrektor szamotulskiego szpitala Remigiusz Pawelczak. Warto wspomnieć, że to właśnie z inicjatywy Pawelczaka, jako prezesa Wielkopolskiego Związku Szpitali, do projektu mogły dołączyć szpitale powiatowe.

Pierwszy zielony szpital w Polsce

Urząd Marszałkowski przypomina, że marszałkowski Wojewódzki Specjalistyczny ZZOZ Chorób Płuc i Gruźlicy w Wolicy jest pierwszym „zielonym szpitalem” w Polsce. W 2022 r. placówka dołączyła do społeczności Global Green and Healthy Hospitals, która liczy ponad 1450 członków w 72 krajach, reprezentujących interesy ponad 43 000 szpitali i ośrodków zdrowia. Członkowie społeczności „zielonych szpitali” wykorzystują innowacje, pomysłowość i inwestycje, aby przekształcić sektor zdrowia i wspierać zdrową przyszłość dla ludzi i planety – informuje Urząd.

fot. UMWW
fot. UMWW

Obserwuj Nas:

19,200FaniLubię
1,000ObserwującyObserwuj
1,130SubskrybującySubskrybuj

Nowe