- Reklama -
15.7 C
Szamotuły
poniedziałek, 6 maja, 2024
Reklama

„Szczepienie otula”. PSSE Szamotuły przypomina o Europejskim Tygodniu Szczepień

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Szamotułach informuje, że w dniach od 21 do 27 kwietnia 2024 roku obchodzony jest Europejski Tydzień Szczepień. Inicjatywie patronuje Światowa Organizacja Zdrowia, która pragnie zwrócić uwagę na znaczenie szczepień  w ochronie naszego zdrowia na każdym etapie życia.

W tym roku Europejski Tydzień Szczepień będzie początkiem całorocznej kampanii prowadzonej przez Ministerstwo Zdrowia, Główny Inspektorat Sanitarny oraz Izby Lekarskie.

Wielkopolska Izba lekarska uruchamia kampanię prozdrowotną „ Szczepienie otula”. W Wielkopolsce notuje się jeden z najwyższych wskaźników rezygnacji ze szczepień w Polsce. Podjęta inicjatywa ma więc kluczowe znaczenie w budowaniu pozytywnego wizerunku szczepień, porównując je do kocyka, który otula i zapewnia bezpieczeństwo nie tylko indywidualnej osobie, ale całemu społeczeństwu. W Kampanii wykorzysta się różnorodne materiały promocyjne, w tym plasterki, koszulki, kocyki, maskotki, aby ułatwić lekarzom komunikację z pacjentami i przekazywać pozytywne przesłanie o szczepieniach. Podstawową grupą odbiorców do której lekarze z Wielkopolskiej Izby Lekarskiej chcą trafić z przekazem, to młodzi Wielkopolanie w wieku 17 – 35 lat, a więc rodzice lub potencjalni rodzice małych pacjentów.

- Reklama -

 W tej akcji chcemy powiedzieć wszystkim, że szczepienia powinny nam towarzyszyć od urodzenia do później starości, co nie jest takie oczywiste dla ogółu społeczeństwa. Wiadomo, że szczepienia wpływają na odporność zbiorową, która jest osiągalna tylko przy wysokim poziomie zaszczepienia populacji. Dzięki realizacji obowiązkowych szczepień ochronnych niemal zapomniano  o takich chorobach zakaźnych jak polio, błonica czy odra – informuje mgr inż. Agnieszka Jachnik, specjalista zdrowia publicznego w PSSE w Szamotułach.

W Wielkopolsce z roku na rok odnotowuje się coraz więcej osób uchylających się od szczepień. W roku 2023 liczba niezaszczepionych dzieci w naszym regionie wzrosła do 11 730, a w Polsce została przekroczona granica 80 tys. uchyleń od szczepień. PSSE w Szamotułach odnotowała w ubiegłym roku 71 uchyleń.

Lekarze rodzinni i specjaliści w poradniach konsultacyjnych spotykają się z nieuzasadnionymi żądaniami rodziców do dyskwalifikacji dzieci do szczepień.  Jest to bezpośredni efekt wpływu ruchów antyszczepionkowych i szerzonej przez nich dezinformacji.  

O szczepieniach powinni pamiętać nie tylko rodzice troszczący się o zdrowie swoich dzieci, ale również dorośli i osoby starsze, w zależności od wykonywanego zawodu czy stylu życia. Dzięki indywidualnemu podejściu oraz coraz lepszej wiedzy, możemy stosować profilaktykę za pomocą szczepień w różnych grupach ryzyka i wśród osób z różnymi chorobami przewlekłymi.

Subskrybuj
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
Pokaż wszystkie komentarze

Obserwuj Nas:

18,900FaniLubię
1,000ObserwującyObserwuj
1,130SubskrybującySubskrybuj

Nowe