- Reklama -
4.4 C
Szamotuły
środa, 13 listopada, 2024
Reklama

Szamotuły. W LO odbyła się debata społeczna na temat prywatności w Internecie

7 listopada w Liceum Ogólnokształcącym im. Piotra Skargi w Szamotułach odbyła się debata społeczna na temat „Prywatność w Internecie … Prawda, czy mit? Aspekty prywatności i anonimowości w Internecie w kontekście zjawiska przemocy”. Działania wpisują się w ramy kampanii „Dzieciństwo bez przemocy” oraz akcji „I Ty możesz zapobiegać przemocy”.

Komenda Powiatowa Policji w Szamotułach zorganizowała debatę społeczną skierowaną do młodzieży pn. „Prywatność w Internecie- prawda czy mit?”. Oprócz tematów, które standardowo omawiane są podczas policyjnych debat społecznych, w trakcie tego spotkania skoncentrowano się na aspektach prywatności i anonimowości w Internecie w kontekście zjawiska przemocy. Debata była okazją do odpowiedzi na pytania dotyczące zarówno aspektów prawnych, jak i psychologicznych w zakresie niniejszej problematyki.

Do dyskusji z młodzieżą gotowi byli prelegenci: Zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Szamotułach madkom. Arkadiusz Pelc, Zastępca Naczelnika Wydziały Prewencji asp. szt. Agnieszka Szymańska, Pełnomocnik Komendanta Powiatowego Policji w Szamotułach ds. Ochrony Informacji Niejawnych asp. Jarosław Piechaczyk, a także gość Specjalny Kierownik Działu Terapeutycznego Oddziału dla skazanych z niepsychotycznymi zaburzeniami psychicznymi lub upośledzonych umysłowo Zakładu Karnego we Wronkach kpt. Elżbieta Jasnosik. Poza pracą w Służbie Więziennej, pani kapitan Jasnosik jest też psychologiem i psychoterapeutą i pracuje również m.in. z młodzieżą.

- Reklama -

Czwartkowa debata skierowana została przede wszystkim do młodzieży oraz nauczycieli. Celem spotkania było podnoszenie kompetencji w zakresie reakcji na przemoc oraz wypracowanie dobrych praktyk. Uczestnicy mogli przyjrzeć się bliżej kwestii zachowania prywatności i anonimowości, a także sprawdzić, jak te kwestie wpływają na nasze życie codzienne oraz na kontekst stosowania przemocy. Podczas debaty omówiono też, jak możemy chronić siebie i innych w cyfrowym świecie.

W dzisiejszych czasach, Internet stał się nieodłączną częścią naszego życia. Korzystamy z niego do komunikacji, nauki, pracy, a także rozrywki. Jednak wraz z rosnącą popularnością Internetu, pojawiają się także nowe wyzwania, związane m.in. z ochroną prywatności oraz czasem nadużywaniem pozornej anonimowości.

Właśnie dlatego, podczas dyskusji omówiono tematy związane z możliwością zachowania prywatności w Internecie, oraz z tym, jak prywatność wpływa na poczucie bezpieczeństwa. Zwrócono też uwagę na problematykę anonimowości w kontekście poczucia bezkarności, co może zwiększać skłonność do przemocy. Specjaliści podkreślili jednak, że anonimowość w Internecie nie jest pewnikiem i popełniając przestępstwo, każdy musi się liczyć z tym, że może tę anonimowość stracić. Omówiono też kwestie konsekwencji zarówno prawnych, jak i psychologicznych wynikających ze stosowania tzw. cyberprzemocy.

Policja ma nadzieję, że wnioski wysnute z debaty wpłyną pozytywnie na na poprawę bezpieczeństwa uczestników spotkania w cyfrowym świecie.

Subskrybuj
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze Popularne
Inline Feedbacks
Pokaż wszystkie komentarze

Obserwuj Nas:

20,200FaniLubię
1,000ObserwującyObserwuj
1,130SubskrybującySubskrybuj

Nowe