- Reklama -
1.6 C
Szamotuły
sobota, 23 listopada, 2024
Reklama

Stosowali przemoc wobec najbliższych. Jeden z nich próbował zepchnąć z drogi auto, w którym podróżowała jego żona i dziecko

W ostatnim czasie w czterech przypadkach podejrzani o stosowanie przemocy opuścili swoje mieszkania. Jeden z nich trafił na dwa miesiące do aresztu. Za znęcanie się nad rodziną grozi kara więzienia.

Do zdarzeń, w konsekwencji których podejrzani o stosowanie przemocy w rodzinie musieli opuścić swoje miejsce zamieszkania, doszło pod koniec czerwca oraz na początku lipca br. na terenie gminy Wronki, Obrzycko oraz gminy Duszniki.

Najsurowszy środek zapobiegawczy, czyli tymczasowe aresztowanie, został zastosowany wobec 32-letniego mieszkańca naszego powiatu. Mężczyzna jest podejrzany o stosowanie wobec żony przemocy fizycznej, seksualnej oraz psychicznej, a także o narażenie pokrzywdzonej oraz trzech innych osób na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia i zdrowia. Ze wstępnych policyjnych ustaleń wynikało, iż kierując pojazdem, mężczyzna usiłował zepchnąć z drogi samochód, którym jego żona poruszała się wraz z córką oraz dwoma innymi osobami. 32-latek usłyszał dwa zarzuty i na wniosek policji i prokuratury, a decyzją sądu na dwa miesiące trafił do aresztu.

- Reklama -

W kolejnych dwóch przypadkach, wobec mężczyzn, którzy są podejrzani o stosowanie przemocy w rodzinie, policjanci zastosowali nakazy natychmiastowego opuszczenia miejsca zamieszkania oraz zakazy zbliżania się do miejsca zamieszkania oraz jego bezpośredniego otoczenia. Po przeprowadzonych interwencjach i przesłuchaniach świadków, policjanci stwierdzili, iż życie lub zdrowie pokrzywdzonych kobiet może być przez ich mężów zagrożone. W tych sytuacjach policjanci uznali więc, że jedynym sposobem, by zapewnić rodzinom spokój i bezpieczeństwo jest odseparowanie agresorów od domowników. Dlatego, w trybie natychmiastowym, w obecności policjantów 38-latek oraz 68-latek, którzy byli podejrzani o stosowanie przemocy w swoich rodzinach, wyprowadzili się z domów na 14 dni. Na wniosek pokrzywdzonych, taki nakaz opuszczenia miejsca zamieszkania oraz zakaz zbliżania się do niego może zostać przedłużony przez Sąd. Tak też stało się w przypadku jednego z powyższych mężczyzn. Dodatkowo, w sprawach znęcania się nad rodzinami przez 38-latka oraz 68-latka toczą się postępowania.

W przypadku zdarzenia, które zaistniało w dniu 1 lipca na terenie jednej z gmin z terenu powiatu szamotulskiego, wobec podejrzanego o znęcanie się nad żoną oraz kierowanie wobec niej gróźb karalnych, zastosowany został prokuratorski nakaz opuszczenia lokalu mieszkalnego, zakaz kontaktowania się z pokrzywdzoną oraz zakaz zbliżania się do niej. Z zebranego przez policjantów materiału wynikało, iż mężczyzna od około pół roku, będąc pod wpływem alkoholu, może stosować przemoc fizyczną oraz psychiczną wobec żony. Policjanci zebrali dowody w sprawie, na podstawie których podejrzanemu przedstawiono zarzuty. Postępowanie w tej sprawie również jest w toku.

Policja przypomina, że znęcanie się nad rodziną jest przestępstwem.

Zgodnie z art.  207. Kodeksu Karnego:

§  1. Kto znęca się fizycznie lub psychicznie nad osobą najbliższą lub nad inną osobą pozostającą w stałym lub przemijającym stosunku zależności od sprawcy,podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.

§  1a. Kto znęca się fizycznie lub psychicznie nad osobą nieporadną ze względu na jej wiek, stan psychiczny lub fizyczny, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.

§  2. Jeżeli czyn określony w § 1 lub 1a połączony jest ze stosowaniem szczególnego okrucieństwa, sprawca podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10.

§  3. Jeżeli następstwem czynu określonego w § 1-2 jest targnięcie się pokrzywdzonego na własne życie, sprawca podlega karze pozbawienia wolności od lat 2 do 12.

Obserwuj Nas:

20,200FaniLubię
1,000ObserwującyObserwuj
1,130SubskrybującySubskrybuj

Nowe