Stanisław Kozłowski z Liceum Ogólnokształcącego Sióstr Urszulanek SJK w Pniewach zajął pierwsze miejsce w kategorii szkół ponadpodstawowych w konkursie „Moje powstańcze korzenie. Powstanie Wielkopolskie we wspomnieniach rodzinnych”, organizowanym przez wojewodę wielkopolskiego Michała Zielińskiego. Dziś podczas uroczystej gali finałowej w Wielkopolskim Urzędzie Wojewódzkim w Poznaniu wojewoda wręczył laureatom nagrody.
Od wielu lat wspólnym staraniem wielu środowisk, Wielkopolanie budują w społeczeństwie świadomość znaczenia zwycięskiego powstania wielkopolskiego. Jego sukces miał kluczowe znaczenie tak dla niepodległości Polski, jak i dla historii walki narodowej w Europie Środkowej. Bohaterstwo powstańców to do dziś symbol niezłomnego ducha walki i jeden z filarów tożsamości narodowej Wielkopolan i Polaków. By zachęcić młodych ludzi do zapoznania się z historią powstania, wojewoda wielkopolski Michał Zieliński ogłosił po raz drugi konkurs „Moje powstańcze korzenie. Powstanie Wielkopolskie we wspomnieniach rodzinnych”. Wydarzenie współorganizowane jest przez Telewizję Polską Oddział w Poznaniu, Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Poznaniu oraz Kuratorium Oświaty w Poznaniu. Zostało także objęte patronatem honorowym Prezesa Instytutu Pamięci Narodowej dr Karola Nawrockiego oraz patronatem medialnym Radia Poznań oraz Głosu Wielkopolskiego.
W ramach tegorocznej edycji wpłynęły 74 prace. Ich tematem było ukazanie powstania z perspektywy rodzinnej bądź regionalnej – przedstawienie drogi odzyskania niepodległości przez Polskę z punktu widzenia własnej rodziny, członków lub świadków wystąpienia zbrojnego. W uroczystości udział wzięli również dyrektor Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Poznaniu Rafał Reczek, wielkopolski wicekurator oświaty Zbigniew Talaga oraz reprezentujący dyrektor poznańskiego oddziału Telewizji Polskiej SA Agatę Ławniczak, kierownik Działu Reklamy i Marketingu TVP Poznań Jarosław Kędzierski.
– Jestem przekonany, że jednym z najlepszych sposobów na poznanie, docenienie i popularyzowanie historii jest odnajdywanie w niej tego, co bliskie sercu, choć odległe czasowo. Taki był też cel tego konkursu – podkreślał wojewoda Michał Zieliński. – Cieszę się, że dla tylu uczniów był on okazją do prześledzenia rodzinnych losów, motywacji przodków, odkurzenia rodzinnych archiwów i odnalezienie w nich bohaterów z krwi i kości – dodał.
Konkurs skierowano do uczniów szkół podstawowych klas 4 – 8 oraz szkół ponadpodstawowych. Jego celem było pobudzenie zainteresowanie wśród młodych ludzi historią najnowszą Polski, przybliżenie jej drogi do niepodległości, zwrócenie uwagę na znaczenie powstania wielkopolskiego w losach naszego kraju, a także kształtowanie takich wartości jak wolność, patriotyzm i poczucie przynależności.
– Wasze zaangażowanie w konkurs jest dowodem na to, że jesteście gotowi do głębszego zrozumienia historii naszego regionu i swoich bliskich. Że jesteście wybitnymi archiwistami rodzinnych losów. Wierzę, że czas poświęcony na zgłoszenie się do konkursu, zmienił Waszą perspektywę postrzegania przeszłości i uwypuklił, jak ważne mogą być osobiste decyzje dla losów całego kraju – mówił wojewoda podczas uroczystości kierując swoje słowa do laureatów konkursu.
Laureatami zostali:
I miejsce – Nina Szacht ze Szkoły Podstawowej im. Powstańców Wielkopolskich w Ryczywole,
II miejsce – Antoni Fleśman ze Szkoły Podstawowej w Śnieciskach,
III miejsce – Oskar Muchowski, Benjamin Muchowski ze Szkoły Podstawowej im. Powstańców Wielkopolskich w Granowie,
I miejsce – Stanisław Kozłowski z Liceum Ogólnokształcącego Sióstr Urszulanek SJK w Pniewach,
II miejsce – Dominika Krzymińska, Oliwia Górecka, Wojciech Szymoniak z Liceum Ogólnokształcącego nr 1 im. Tadeusza Kościuszki w Jarocinie,
III miejsce – Bartosz Osmałek z II Liceum Ogólnokształcącego im K.K. Baczyńskiego w Koninie.
Ponadto komisja postanowiła przyznać dwa wyróżnienia:
- Antoni Bartkowiak, Carlos Boned Zys, Jan Boned Zys ze Szkoły Podstawowej nr 1 – Akademickiej w Środzie Wielkopolskiej oraz Szkoły Polskiej przy Ambasadzie RP w Madrycie,
- Krzysztof Borowiak z Liceum Ogólnokształcącego im. Juliusza Słowackiego w Grodzisku Wielkopolskim.