- Reklama -
16.4 C
Szamotuły
sobota, 27 lipca, 2024
Reklama

„Skarb Szamotulski” otrzymał dofinansowanie z programu „EtnoPolska 2023”

„Skarb Szamotulski” – projekt Szamotulskiego Ośrodka Kultury – otrzymał wczoraj dofinansowanie z programu „EtnoPolska 2023”. 

EtnoPolska to program Narodowego Centrum Kultury, którego celem jest tworzenie warunków dla wzmacniania lokalnej tożsamości kulturowej i uczestnictwa w kulturze. EtnoPolska wspiera unikatowe zjawiska folkloru wiejskiego i miejskiego, wpływające w istotny sposób na wzrost kapitału kulturowego, aktywizację i podniesienie poziomu integracji społecznej. EtnoPolska obejmuje bardzo szeroki zakres zadań, m. in.: inicjatywy edukacyjno-animacyjne wspomagające lokalne społeczności w działaniach twórczych, w działaniach na rzecz zachowania, przekazu i kontynuacji tradycji regionalnych oraz w działaniach inspirowanych lokalnym dziedzictwem kulturowym.

– Do tegorocznej edycji programu wpłynęła rekordowa liczba 2069 wniosków. Wyłoniono 345 beneficjentów, w tym nasz wniosek znalazł się 85 pozycji z dofinansowaniem 24 tysiące złotych – informuje Piotr Michalak, dyrektor Szamotulskiego Ośrodka Kultury – W ramach zadania stworzymy produkt nazwany „Szamotulski Skarb”. Będzie nim zestaw: materiały, narzędzia, instrukcja i opis historyczny, do samodzielnego wykonania tradycyjnego haftu szamotulskiego na serwetkach. Pudełka z „Szamotulskim Skarbem” trafią do zainteresowanych mieszkańców m.in. z Kół Gospodyń Wiejskich,  stowarzyszeń działającym w zakresie kultury, szkół, na Warsztaty Terapii Zajęciowej. Te działania – mające upowszechniać i promować oryginalny haft szamotulski – mają zostać wzmocnione przez organizację warsztatów hafciarskich, z wykorzystaniem wspomnianego zestawu – tłumaczy Piotr Michalak.

- Reklama -

SzOK projekt nazwał „Szamotulski Skarb”, bowiem chciał pokazać, że tradycja i dziedzictwo zaprezentowane w ciekawy sposób mogą stanowić lokalny, na nowo odkryty skarb. Takim skarbem w tym przypadku jest haft szamotulski, który nie tylko zostanie zaprezentowany, ale także ma zachęcić do twórczego z nim działania. W ten sposób przekaz tradycji będzie trwały i inspirujący. Stworzony będzie praktyczny zestaw, a wszytko ma być zapakowane w ekologiczne pudełko. Motyw haftu szamotulskiego jest jednym z ważniejszych elementów regionalnej kultury ludowej. – Zależy nam na utrwalaniu w świadomości szamotulan tradycyjnego wzornictwa ludowego i budowaniu poczucia dumy ze znajomości elementów naszej regionalnej kultury. Chcemy, aby motyw haftu szamotulskiego stał się – jak np. w Łowiczu haft łowicki – wizytówką regionu. Pudełko ze „Skarbem Szamotulskim” będzie stanowiło ciekawy produkt regionalny – mówi Piotr Michalak.

Projekt ten będzie kontynuacją działań ośrodka mających na celu zachowanie tradycyjnych motywów haftu regionalnego. Wspomnieć tu można także dofinansowane ze środków zewnętrznych projekty „Urodzeni w czepku”, czy festiwal „Jakżem jechoł do Szamotuł” oraz utworzone niedawno w ośrodku Koło Hafciarskie.

ŹródłoSzOK

Obserwuj Nas:

19,200FaniLubię
1,000ObserwującyObserwuj
1,130SubskrybującySubskrybuj

Nowe