- Reklama -
2.7 C
Szamotuły
sobota, 23 listopada, 2024
Reklama

Remigiusz Pawelczak o trudnej sytuacji szpitali powiatowych na senackiej Komisji Zdrowia

5 września odbyło się posiedzenie senackiej Komisji Zdrowia. O trudnej sytuacji szpitali powiatowych z Wielkopolski mówił dyrektor szamotulskiego szpitala i prezes Wielkopolskiego Związku Szpitali Remigiusz Pawelczak.

Na posiedzeniu komisji dyskutowano między innymi na temat realizacji ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych. Nowela wprowadziła 1 lipca 2022 r. wyższe minimalne wynagrodzenia pracowników i zmieniła system ich finansowania.

Przewodnicząca komisji, senator Beata Małecka-Libera mówiła, że posiedzenie zostało zorganizowane w związku z trudną sytuacją w szpitalach po wejściu w życie ustawy. Większość dyrektorów szpitali powiatowych alarmuje o braku wystarczających środków na ustawowe podwyżki dla personelu. Czy chodzi o likwidację części szpitali powiatowych? – dopytywała przewodnicząca.

- Reklama -

„To będzie krach dla niektórych szpitali”

Do dyskusji dołączył zdalnie dyrektor Szpitala Powiatowego w Szamotułach oraz prezes Wielkopolskiego Związku Szpitali Remigiusz Pawelczak.

Pawelczak mówił o sytuacji szpitali powiatowych z Wielkopolski: 17 szpitalom nie starcza nawet na podwyżki wynikające z ustawy, 9 starczy na podwyżki z ustawy, 2 starczy na podwyżki z ustawy i 10% podwyżkę dla kontraktowców i zleceniowców, natomiast żadnemu ze szpitali nie starczy na to, aby pokryć koszty inflacji.

Według danych przekazanych przez Remigiusza Pawelczaka, wszystkim szpitalom powiatowym brakuje blisko 20 mln złotych w skali miesiąca.

Jako związek zbieramy dane dotyczące przewidywanej straty na koniec roku naszych szpitali. Te dane są najgorsze od wielu lat. Straty są głównie kilkumilionowe, ale są też małe szpitale, które przewidują stratę na 14 milionów złotych. Średnia przewidywana strata to 6-8 milionów złotych na szpital. To już będzie krach dla niektórych szpitali – podsumował Remigiusz Pawelczak.

Potrzebne dodatkowe środki

„Należy zadbać, aby do podmiotów leczniczych trafiły środki, które zagwarantują wdrożenie ustawy, bo w innym wypadku dojdzie do paradoksu – wzrost nakładów na ochronę zdrowia nie przełoży się na wzrost dostępności do usług medycznych (…) Jeśli w szpitalach nie będzie pieniędzy na ustawowe podwyżki, to trzeba będzie poszukać oszczędności gdzie indziej” – przekonywał Marek Wójcik ze Związku Powiatów Polskich. Zwrócił też uwagę na ogromne zróżnicowanie podmiotów leczniczych po wprowadzeniu ustawy, szczególnie między szpitalami powiatowymi a wysokospecjalistycznymi.

Podczas dyskusji zwracano uwagę, że szpitale otrzymały więcej pieniędzy z tytułu wyższej wyceny świadczeń, ale odliczono im środki wynikające z tzw. wskaźników korygujących, dlatego wzrost ten jest niewystarczający, aby pokryć koszty podwyżek. Podkreślano, że wycena świadczeń przeprowadzona przez Agencję Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji nie jest adekwatna do ich kosztów. Dyrektorzy szpitali i samorządowcy wskazywali na rosnące koszty utrzymania podmiotów leczniczych, spowodowane nie tylko rosnącą inflacją, ale także wzrostem cen energii, gazu, leków czy wywozu śmieci. Apelowali o urzeczywistnienie wyceny. Wskazywali ponadto na wątpliwości dotyczące przeprowadzania prawidłowej kwalifikacji pracowników do właściwej grupy zawodowej.

Odpowiadając na zarzuty, wiceminister zdrowia Piotr Bromber przypomniał, że 12 września 2022 r. odbyło się posiedzenie Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego poświęcone sytuacji finansowej szpitali po wprowadzeniu ustawy i uzgodniono na nim wprowadzenie zmian. Wiceminister zdrowia Maciej Miłkowski poinformował, że ustalono m.in. wzrost o 3 gr do ceny punktu (świadczenia rozliczane punktem – przyp. red.) dla wszystkich podmiotów leczniczych, a nie tylko dla tych z pierwszego i drugiego poziomu referencyjnego. Obecnie średnia cena punktu to 1,40 zł, a w 2023 r. minimum wyniesie 1,62 zł. Ponadto 1 października 2022 r. wprowadzone zostaną szacunkowe wyceny dla szpitalnych oddziałów ratunkowych, izb przyjęć, nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej, a także dla oddziałów internistycznych. Docelowy model stawek będzie obowiązywał od 1 stycznia 2023 r.

Przewodnicząca komisji senator Beata Małecka-Libera zapowiedziała kolejne posiedzenie w tej sprawie 5 października 2022 r.

Zobacz też:

Obserwuj Nas:

20,200FaniLubię
1,000ObserwującyObserwuj
1,130SubskrybującySubskrybuj

Nowe