Na dzisiejszej sesji Rady Miasta i Gminy Szamotuły radni podjęli ważną decyzję w sprawie budowy osiedla mieszkaniowego przy ulicy Bocznej i Wiosny Ludów w Szamotułach.
Na początku marca do szamotulskiego urzędu wpłynął wniosek o uchwalenie zintegrowanego planu inwestycyjnego w rejonie ulicy Bocznej i Wiosny Ludów w Szamotułach. Pismo złożyła firma Jakon Inwest 3 z siedzibą w Tarnowie Podgórnym. Chodzi o obszar o powierzchni około 4,44 ha pomiędzy ulicami Boczną i Wiosny Ludów, w pobliżu linii kolejowej.
299 nowych mieszkań
W ramach inwestycji powstać ma 299 mieszkań oraz 459 miejsc postojowych – 339 w terenie i 120 w trzech podziemnych halach garażowych. Wszystkie zaprojektowane budynki mają być 4-kondygnacyjne, o wysokości 18 metrów. Na parterach budynków mogą zostać zlokalizowane lokale usługowe, takie jak fryzjer czy sklep spożywczy. Deweloper zapewnia również, że w ramach inwestycji wybuduje drogę publiczną.
Dyskusja podczas sesji
Agnieszka Czapka, Kierownik Wydziału Nieruchomości Urzędu Miasta i Gminy Szamotuły wyjaśniła, że zintegrowany plan inwestycyjny uchwalany jest na wniosek inwestora. Burmistrz ma obowiązek przekazać w ciągu trzech dni roboczych projekt ZPI do Rady Miasta i Gminy Szamotuły. Tak też stało się w tym przypadku.
Następnie radny Bartosz Węglewski dopytywał, jak urząd ma zamiar rozwiązać problemy komunikacyjne w tym rejonie. Burmistrz Piotr Michalak wyjaśnił, że gmina będzie miała sporo czasu na przygotowanie się do tej inwestycji. W ciągu pierwszych dwóch lat inwestor ma zająć się przygotowaniem dokumentacji projektowej. Następnie — przez około pięć lat — realizowana będzie budowa osiedla. Zdaniem burmistrza, to wystarczająco dużo czasu, aby opracować konieczne zmiany komunikacyjne. Pierwszym punktem będzie budowa ulicy Bocznej, której koszty w całości poniesie deweloper. Kolejna planowana inwestycja to wykonanie połączenia z ulicą Wiosny Ludów. Inwestor zadeklarował, że pokryje 60% kosztów tego zadania, jednak obecnie grunty potrzebne na budowę drogi są w rękach prywatnych. Jak zaznaczył burmistrz, remontem tego odcinka drogi zainteresowane są również firmy tam funkcjonujące. W późniejszych latach mogłaby powstać również droga wzdłuż torów kolejowych — w kierunku Gaju Małego. Piotr Michalak przedstawił też pomysł na stworzenie przejazdu kolejowego oraz drogi, która mogłaby połączyć ten teren z miejscowością Śmiłowo. W rejonie inwestycji mógłby powstać również przystanek kolejowy.
Radni podjęli decyzję
W dalszej części dyskusji część radnych opowiadała się za inwestycją, część chciała odłożyć na później decyzję o przeznaczeniu tego terenu pod zabudowę mieszkaniową. Burmistrz przekonywał, że osiedle pozytywnie wpłynie na gminę oraz jej finanse.
Ostatecznie, większość radnych zdecydowała o przystąpieniu do sporządzenia ZPI dla tego terenu. W dalszych etapach będą odbywać się m.in. konsultacje społeczne i negocjacje z inwestorem.

Wizualizacje nowego osiedla można znaleźć w artykule: