- Reklama -
spot_img
10.1 C
Szamotuły
czwartek, 28 marca, 2024

Prokuratora Okręgowa o zatrzymaniach w szamotulskim Urzędzie Skarbowym

W piątek informowaliśmy o aferze, która wybuchła w szamotulskiej skarbówce – zatrzymano 6 pracowników, których działania doprowadziły do niezasadnych zwrotów podatku VAT na kwotę przekraczającą 12 mln złotych. Nieco więcej informacji przekazał wczoraj rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Poznaniu.

Prokuratura Okręgowa w Poznaniu prowadzi śledztwo w sprawie oszustw podatkowych i wyłudzenia podatku VAT popełnionych na terenie powiatu Szamotulskiego w której podejrzanych jest już 12 osób. Początkowo, w sprawie tej zarzuty działania w ramach zorganizowanej grupy przestępczej przedstawiono 6 osobom prowadzącym działalność gospodarczą. Jak ustalono, w okresie od 2014 do 2015 roku doprowadziły one do niezasadnych zwrotów podatku VAT na kwotę przekraczającą 12 milionów złotych. Główny sprawca przestępczego procederu został tymczasowo aresztowany. Wobec pozostałych pięciu podejrzanych o oszustwa podatkowe i wyłudzenie podatku VAT zastosowano środki zapobiegawcze o charakterze wolnościowym.

W dalszym toku tego śledztwa zebrano dowody, iż pracownicy Urzędu Skarbowego w Szamotułach dokonywali kontroli podatkowych w sposób niezgodny z obowiązującymi przepisami w żaden sposób nie weryfikując przedkładanych przez podatnika dokumentów. Odstępowali również od kontroli podatkowych w sytuacjach, gdy byli zobowiązani do ich przeprowadzenia.

- Reklama -

W dniu 27 sierpnia 2019 roku na polecenie prokuratora, funkcjonariusze Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu wspólnie z Biurem Inspekcji Wewnętrznej Ministerstwa Finansów dokonali zatrzymania 6 pracowników Urzędu Skarbowego w Szamotułach. Pięciu z nich usłyszało w Prokuraturze Okręgowej w Poznaniu zarzuty popełnienia przestępstwa określonego w art. 231 § 1 kk, to jest niedopełnienia przez nich jako funkcjonariuszy publicznych swych obowiązków, przez co działali na szkodę interesu publicznego. Czyn ten zagrożony jest karą pozbawienia wolności do lat trzech. Jednemu zaś z podejrzanych przedstawiono zarzut popełnienia przestępstwa z art. 231 § 2 kk, polegającego na niedopełnieniu obowiązków w celu osiągnięcia korzyści majątkowej. Ten czyn z kolei zagrożony jest karą od roku do 10 lat pozbawienia wolności.

W stosunku do wszystkich urzędników zastosowano środki zapobiegawcze w postaci dozoru policji, poręczeń majątkowych w kwocie od 3.000 do 5.000 złotych oraz zawieszenia w obowiązkach służbowych.

Obserwuj Nas:

18,600FaniLubię
1,000ObserwującyObserwuj
1,130SubskrybującySubskrybuj

Nowe